Какво са виртуалните спортове и заслужават ли внимание
Не е тайна за никого, че спортните фенове са готови да гледат всяко едно футболно първенство, а колкото повече забавление и възможности предлагат различните кабелни оператори, толкова по-добре. Това важи и за всяка друга позната дисциплина, но за жалост понякога осъзнаваме, че когато сезонът приключи, трябва да изчакаме следващия.
Точно по тази причина имаме една добра алтернатива в лицето на виртуалните спортове. Какво представляват те и защо все повече погледи са насочени именно в тази посока? Зад думата „виртуални“ не присъства нищо толкова футуристично, колкото си мислим. Това са добре познати компютърни симулации на познати и популярни дисциплини, които с годините стават все по-популярни, защото са още една абсолютно независима платформа.
Ще открием, че присъстват такива симулации за почти всеки познат спорт, като качеството по нищо не се различава от оригиналната дисциплина. Създадени са виртуални спортове на футбола, тениса, баскетбола, гонките с кучета, конните надбягвания и още много други. Виртуален спорт може да се създаде за абсолютно всеки спорт и най-често точно това се случва. Ако някога сте играли компютърни игри като FIFA, най-лесният вариант да обясним какво точно представлява този спорт, е просто да си представите как изглежда играта, когато оставите компютъра да ръководи и двата тима. Точно това представлява и тази секция – красиви компютърни симулации с много добра графика, идентично поведение на играчите, следване на тактика и още много други.
Някои основни разлики са, че една среща няма да трае около 90 минути, обикновено всички приключва само в рамките на 2-3 минути и зрителят гледа само най-доброто от конкретната среща. Родните букмейкъри като ефбет могат да се похвалят с добра платформа, както ще разберем от тяхното ревю и дават още една възможност за поставяне на залози, особено докато чакаме по-сериозните дербита. За съществуването на тази дисциплина ще трябва да се върнем много назад във времето, някъде през 70-те години на миналия век, когато група програмисти стигат до заключението, че не искат да чакат почивката, докато сезонът по бейзбол започне отново. Ето защо пишат един напълно независим алгоритъм, добавят всички отбори и с помощта на няколко дискети, започват да играят виртуален бейзбол.
Легендата разказва, че малко след това дискетите били пренесени във всеки друг популярен отдел на фирмата. Те не са имали възможността да се радват на красива графика, а само на краен резултат, но това е било напълно достатъчно. Какво обаче се случва в последствие? Идеята се харесва толкова много и лека полека започва да получава сериозно освежаване, докато днес е напълно независима секция, при това с претенции за реализъм.
Със сигурност виртуалните спортове няма да изместят реалните, но пък са много приятна възможност за забавление. Често любимият отбор може да не се справя толкова добре в настоящия сезон, а във виртуалния да се подготвя за последния шампионски скок. Изходът на всяка среща се случва с помощта на така наречения генератор на случайни числа. Ако не сте чували за него, това е зарът в компютърния свят и случайния маркер във всяка една среща.
Двата отбора или атлета, които ще играят един срещу друг, получават числени стойности, ако се очаква единият да бъде по-силен, той получава и по-високи стойности – например от 1 до 14. По-слабият отбор получава от 15 до 20. При старта на срещата, генераторът започва да пуска случайни числа в посочения интервал от 1 до 20 и всяко едно число се води за точка.
Победител е този отбор, който направи 100 точки или друга стойност, която е зададена от самото начало. До днес никой не знае какво ще бъде настроението на генератора, а и много математици се опитват да разберат каква точно е логиката и как работи генератора, но без успех. Това е нашият фактор за случайност и често ще забележим, че някои слаби отбори или играчи, са способни да преобърнат турнира. Виртуалните спортове за много приятна възможност и дори в момента търпят обновяване. Като добра алтернатива, те значително повишиха успехите си през изминалата година и най-вероятно този подем няма да приключи скоро.
Добави Коментар