Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Педиатър разбива митовете или защо пухкавото дете не е здраво дете

Д-р Мария Ирикова, която е част от екипа на Второ детско отделение в УМБАЛ-Бургас
Ключови думи: Мария Ирикова, Второ детско отделение УМБАЛ Бургас, УМБАЛ Бургас, затлъстяване при децата, килограми при децата

„Пухкавото дете е здраво дете!“ Робуването на тази криворазбрана „рецепта“ днес поставя българчетата на пето място по затлъстяване в Европа според различни проучвания.

Защо излишните килограми не са белег на здраве, а напротив – рисков фактор за „отключването“ на сериозни диагнози като диабет, астма и високо кръвно? Колко важно е да създадем полезни хранителни навици на детето си буквално „от люлката“? Кои са рисковите възрасти за напълняване? Решение ли са диетите при малчуганите със затлъстяване? И как трябва да изглеждат балансираната диета и режим, за да са тонизирани и здрави малчуганите?

С всички тези въпроси потърсихме специалиста по детски болести д-р Мария Ирикова, която е част от екипа на Второ детско отделение в УМБАЛ-Бургас.

„Определено съществува вярването, че пухкавото дете е здраво или по-скоро – че слабичките са болнави. Проблемът е наистина голям. по данни от различни източници децата с наднормено тегло са между 20 и 25%“, признава д-р Мария Ирикова.

„За затлъстяването със сигурност и наследствеността играе роля, но според мен водещи фактори са хранителните навици, начинът на приготвяне на храната, отношението на семейството към спорта и физическата активност“, допълва педиатърът от УМБАЛ Бургас.

Специалистът по детски болести специално обръща внимание на родителите – моделите на пълноценно и здравословно хранене се формират в най-ранна възраст. „Много деца са прехранвани още като кърмачета. В този период мастните клетки се делят активно и това може да доведе до трайно разрастване на мастна тъкан, което е първата стъпка към затлъстяването“, предупреждава д-р Ирикова.

Напълняването започва и от яслата

Няколко са критичните периоди, в които децата са по-склонни да трупат излишни килограми, разкрива педиатърът. „Първият е около 2-3-годишна възраст, след това на 7-8 години и в пубертета.

Във всеки един от тях напълняването е резултат на комбинация от фактори: прехранване, намалена физическа активност, хормонални промени“, уточнява специалистът от УМБАЛ-Бургас.

За жалост последиците върху здравето са повече от сериозни. „Децата с наднормено тегло и затлъстяване са склонни по-често да боледуват от инфекции на дихателните пътища, алергии, бронхиална астма, захарен диабет тип 2, артериална хипертония и сърдечносъдови заболявания. Те по-често страдат от ниско самочувствие, тревожност, липса на мотивация. Нерядко това води и до агресивност и сприхавост“, обръща внимание д-р Ирикова.

Строгите диети не са решение

Важно е да се знае обаче, че дори да са притеснително „пухкави“, малчуганите не трябва да бъдат подлагани на строги диети. „В периода на растеж едно дете трябва да наддава 2-3 кг на година. Целта при тези с наднормено тегло е не да свалят, а да се задържат килограмите на същото ниво – до достигане на нормални стойности“, подчертава педиатърът.

„Това никак не е лесно изпълнимо при едно дете, което вече е свикнало да се храни неправилно. Трябват много търпение и постоянство, за да се стигне до видим резултат. Много по-лесно е да не се допуска напълняване, отколкото да се взимат мерки, след като наднорменото тегло е вече факт“, категорична е д-р Ирикова.

„Не!“ на „празните“ калории

 

„Здравословното меню на децата трябва да включва ежедневно пресни плодове и зеленчуци,  качествени месо и млечни продукти, риба, яйца, варива, умерено количество хляб и зърнени храни. То е ключово за осигуряване на пълноценни хранителни вещества, необходими за растежа на детския организъм“, подчертава специалистът по детски болести.

Изключително важно е обаче малчуганите да не привикват към „вредните изкушения“. „Факт е, че в днешно време се ядат голямо количество пакетирани храни, бонбони и всевъзможни други неща, които не предоставят никакви хранителни вещества, но за сметка на това засищат. Така детето се е нахранило с „празни“ калории, а след това отказва друга храна. Всички тези неща съдържат голямо количество захар и мазнини, от които подрастващият организъм няма нужда“, изтъква д-р Ирикова.

„Друг източник на „празни“ калории са соковете, газираните напитки, студените чайове, с които децата имат склонност да прекаляват и в същото време почти не приемат вода. Те също съдържат основно захар“, напомня специалистът по детски болести.

Домашната храна е най-добра

Педиатърът не подминава и друг проблем – честата грешка мъниците да се „награждават“ с лакомства за постиженията си. „Проблемът е, че много родители дори не осъзнават колко много непълноценни храни дават на децата си. Добре е да се отделя повече време за приготвяне на ястията вкъщи, включително и на десертите.

Не може да се сравни парче домашен кекс например с пакетиран такъв, приготвен преди месеци и съдържащ десетки подобрители“, категорична е д-р Ирикова.

Хубаво е също да се изгради строг режим на хранене. „Добре е да има три основни хранения и 1-2 междинни (при по-големите) и извън това да не се консумира нищо излишно. За да се научат децата да се хранят правилно, е важно родителите да бъдат съпричастни и да дават добър пример“, напомня още педиатърът.

Поне 1 час движение дневно

Нужно е здравословното меню да върви „ръка за ръка“ и с подходящ двигателен режим, за да не се трупат излишни килограми. „Децата трябва да бъдат насърчавани да спортуват и да се движат активно поне 1 час на ден.

Двигателната активност способства за изразходване на калории и поддържане на добър тонус. Застояването пред монитора и телефона води до намаляване на разхода на енергия и превръщането на приетата храна в мазнини“, подчертава специалистът по детски болести.

Без хапване пред компютъра

В ерата на „новото нормално“ обаче следването на здравословен режим е предизвикателство. „Пандемията, дистанционното обучение и ограничаването на спортните занимания със сигурност допринасят за застоелия начин на живот и прехранването.

В това отношение е важно да не се допуска хапване пред компютъра или телевизора, тъй като по този начин децата неволно и неосъзнато приемат по-голямо количество храна“, препоръчва педиатърът от УМБАЛ Бургас.

„Новите обстоятелства не бива да се превръщат в оправдание нито за неправилното хранене, нито за липсата на достатъчно активност. Децата трябва да се стимулират да излизат навън, да се движат повече и да не се допуска запълването на повечето свободно време с поемане на излишно количество храна“, категорична е д-р Мария Ирикова.

 

Днес е най-опасният ден след преместването на стрелките с час напред Може да бъде засегната тяхната продуктивност на работното място Каква е заплатата му Въпреки че Рачков шеговито споменава, че „работи за жълти стотинки“, реалността е доста различна
Утре ще се случи нещо неочаквано с телефоните ви Ще тестват националната система за бедствия  Продава "Ботев" за 10 млн.евро, но купувач няма Зингаревич е изпратил предложения към заможни инвеститори от Европа, с надежда за отговор до края на април
Напрежение на ГКПП Рудозем-Ксанти, жители от Рудозем излязоха на протест Въпреки факта, че България се присъедини към Шенгенската зона на 1 януари 2025 г., пропускателният пункт остава затворен от гръцка страна, тъй като предстои окончателно официално разрешение Известен певец издъхна след концерт Изпълнителят припаднал на сцената, лекарите не успели да го спасят
Какъв късмет - час преди финала с Джокович Меншик попълнил формуляр за отказване Той обаче не успял да го даде на съдията, който отишъл да хапне за обяд Какви боклуци дават на децата ни в училищата и детските градини Има абсурдно изготвени менюта, абсолютно несъобразени с нуждите на децата, казва специалист
Държавата наднича в портфейла ти: 180 домакинства в Бургас под лупа Избрани са на случаен принцип До 10 години изкуственият интелект ще замени лекарите и учителите, убеден е Бил Гейтс Гейтс сподели визията си за бъдещето на ИИ и човечеството във "Вечерното шоу на Джими Фалън", заявявайки, че скоро хората няма да са необходими „за повечето неща“
Поискаха отстраняването му от Капките Тоя се държи толкова непрофесионално и просташки, гневни са фенове на предаването Наказание в детска градина: Дете да чисти тоалетна с голи ръце Случаят е от Пловдив и се проверява