ВКС пита Конституционния съд за понятието „пол“ заради противоречиви практики при транссексуалност
Общото събрание на Гражданската колегия (ОСГК) на Върховния касационен съд изпрати до Конституционния съд искане да даде задължително тълкуване на чл. 4, ал. 3, чл. 5, ал. 1, 2 и 4, чл. 6, ал. 2, чл. 13, ал. 3, чл. 14, чл. 32, ал. 1, чл. 46 и чл. 47 от Конституцията (КРБ) и да установи дали съответства на чл. 8 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи и на чл. 7 от Хартата на основните права на Европейския съюз понятието „пол“, възприето от основния закон, по следните въпроси:
1. Какво е обяснението на понятието „пол“, възприето от Конституцията и има ли то самостоятелно психологическо и/или социално изражение, различно от биологичното?
2. Как е решен на конституционно ниво въпросът за баланса между понятието „пол“, възприето от върховния закон, и правото на личен живот по чл. 32, ал. 1 от КРБ в аспекта на възможността държавните органи на Република България да зачетат последиците от личната идентификация на български гражданин, който се е самоопределил към пол, различен от биологичния?
3. Признават ли чл. 5, ал. 4, а и чл. 4, ал. 3 от Конституцията на Република България предимство на чл. 8 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи и на чл. 7 от Хартата на основните права на Европейския съюз пред обяснението на понятието „пол“, възприето от КРБ?
Предложението за сезиране на Конституционния съд е гласувано на заседание на ОСГК по Тълкувателно дело № 2/2020 г., проведено на 25.02.2021 г., а текстът на искането е приет с гласовете на 33 върховни съдии на заседание, проведено на 18 март 2021 г., информират от ВКС.
Тълкувателното дело е образувано пред Общото събрание на Гражданската колегия поради констатирана противоречива практика на състави на Върховния касационен съд по въпроса: „Допустимо ли е и при какви предпоставки да бъде допусната юридическа промяна на пола при установена транссексуалност на молителя?“.
Добави Коментар