Спазват ли се на пазара в Бургас новите противоепидемични мерки и има ли смисъл от тях
Спазват ли се новите, влезли в сила днес локални противоепидемични мерки в Бургас и изобщо има ли смисъл от тях? На този въпрос пробва да отговори проверка на Флагман.БГ днес, след като наш репортер посети пазара „Краснодар“ – единственото място, дадено за пример от РЗИ-Бургас като такова, където маските на открито трябва да се носят задължително. Причината за заповедта бе, че там има струпване на хора.
Нашата проверка обаче показа съвсем различна ситуация. Малко преди обед днес на пазара картината бе следната – около 10 човека се разхождаха сред сергиите в търсене на пресни продукти, някои от тях с маски, други без, трети с маска под носа. Търговците, които са най-застрашени в случай на проверка, стриктно спазваха новите правила и дори обясняваха на клиентите си, че трябва да си сложат маската. В същото време една част от клиентите съвсем бяха забравили или не бяха чули за новите мерки. Проверки пък още не са минавали, обясниха търговци, но уточниха, че дори и да минат – те вероятно ще са под формата на „таен клиент“.
Припомняме, че считано от днес до 26 март на територията на Бургаска област бяха въведени локални противоепидемични мерки заради повишената заболеваемост. Също като старите мерки, въведени още през март м.г. и новите са крайно противоречиви. Така например от днес маските стават задължителни за откритете места в областта, но не и за... улиците, площадите, градините и парковете. В действителност това означава, че единствените места, където носенето на предпазното средство е задължително, остават пазарите на открито, които така или иначе и досега бяха засегнати от тази мярка. В същото време обаче централните улици на Бургас не са, а както е известно, веднага когато времето се стопли, бул. „Алеко Богориди“ и ул. „Александровска“ буквално ще се напълнят с хора – така, както беще ситуацията през втората половина на миналата година. А каква точно е разликата в разпространението на вируса на пазарите, в които има по 10-15 човека и на главните улици, където дори социална дистанция трудно се спазва в пиков час – това остава мистерия.
От днес започват и проверки по заведенията, които едва 10 дни след като отвориха отново ще са под мерника на здравните власти. За тях от днес до 26 март се въвежда намалено работно време до 22 ч. и забрана за жива музика и DJ. И докато втората част от мярката, която засяга заведенията има логика, тъй като при по-силна музика хората започват да викат и съответно разпространението на вирус по въздушно-капков път става по-лесно, то първата й част остава съвсем лишена от логика. Ограничаването на работното време в случая изглежда по-скоро като бутафорна реакция на властите, които са изпаднали в „задънена улица“ спрямо въвеждането и отменяненто на мерки. „Вирусът явно вече отива на кръчма след 22 ч.“, шегуват се зевзеци.
Със сигурност обаче, без значение дали им харесва или не, собствениците на заведения от днес ще са принудени да спазват нововъведените мерки, защото ако бъдат хванати в нарушение, глобите са изключително солидни. А този бизнес се оказа най-засегнат икономически от мерките против разпространението на коронавируса и на практика е стигнал до ръба. При повторно затваряне на държавата огромна част от бранша ще бъде изправен пред суровата истината – фалит.
Нали ти си без маска докато правиш тръби на тираджиите, не се оплаквай ами стягай цвайтера за околовръстното педеруга мръсна!
Кафенетата са фраш със хора(повече от 6 човека на една маса) и някои от тях работеха снощи след 22:00ч. и също така се пуши в основните части на заведенията . Фитнесите, аз лично посещавам MegaGym- к-с. Братя Миладинови и тази сутрин имаше малолетни и непълнолетни трениращи! И почти никой не използва: кърпа, дезинфектант и чисти обувки!
Общо взето всичко отива на вятъра и няма смисъл да се спазват тези мерки.
Обаче нещо много интересно, хората по улиците ходят с маски, което е похвално но от друга страна безмислено.