Ако трябва, ще затворим молове и фитнеси в Бургас
Ще се прилагат локални мерки за борба с пандемията, обобщи здравният министър проф.д-р Костадин Ангелов, който днес участва в заседанието на Общинския противоепидемичен щаб в Бургас. След срещата, която продължи час и половина, той обобщи и основните акценти:
-Г-н Ангелов, ще предприемете ли допълнителни мерки в борбата срещу коронавируса във връзка с предизборната кампания? Например ограничаване на срещите на закрито.
-Срещите на закрито са ограничени така или иначе. Няма смисъл какво повече да коментираме. Всеки един човек, който мисли и го е грижа за здравето на хората, трябва да се съобразява с това, че изборите идват и си отиват, а хората остават. И ако някой поставя изборите пред здравето на хората, той ще бъде временно в политиката.
-Обсъждат ли се мерки на национално ниво?
-Срещата, която проведахме в София с областните директори на РЗИ беше насочена в посока на това дали трябва да има мерки на национално ниво или да останат на локално. Имаме места в страната, където заболеваемостта е под 50 души на 100 000 за 14-дневен срок. Има и такива, където заболеваемостта е над 500-550 за същия период. Това означава, че ако се въведат национални мерки решението няма да е справедливо за всички в страната. Започваме с локални мерки. Идеята е да ограничим разпространението на местата, където заболеваемостта има изключително заплашителни размери. След като това даде резултат, продължаваме по начина, по който сме започнали. Ако преценим, че ситуацията се влошава, мерките могат да бъдат въведени и на национално ниво.
Пак да повторя: Няма мярка, за която да се поколебаем да въведем, когато залогът е живота и здравето на хората. Лечебните заведения в тези области, в които днес ще бъдат заседанията на Областния щабове, са под изключително сериозен натиск, така че ние сме длъжни да се съобразим с това и да дадем глътка въздух на колегите в болниците.
-Взето ли е решение за туристите, които се връщат от Занзибар?
-Не, още няма такова за тях. Разпоредил съм на Дирекция „Здраве и контрол“ да намерят всички необходими научни източници, които можем да ползваме при вземането на това решение, за да можем да бъдем максимално коректни към всички, които ходят там. Единствено имаме сигнали за това, че от Африка може да бъде внесен на територията на страната вариант на вируса, който да е резистентен на ваксината и това ни води във вземането на решенията. Именно затова нашите разсъждения са в тази посока – тогава, когато има необходимост, веднага ще се наложат мерки или рестрикции.
-Има сигнали за опашки от лични лекари, които чакат ваксини.
-От всички ваксини, които влизат в страната ни, 50% се разпределят при личните лекари. Радваме се, че има такъв интерес сред джипитата и им благодаря. Системата за електронно записване ще стартира ваксинацията утре. Направено е необходимото преразпределение на ваксини така, че да могат да бъдат задоволени нуждите на всички желаещи да се ваксинират в утрешния ден. Започва в момента смяна и приемането на допълнителни членове в Секционните избирателни комисии, които да се включат – те също ще бъдат имунизирани и това вероятно ще стане с продукта на Pfizer/BioNTech, за да се достигне максимален ефект – втора доза – преди датата на изборите. Ваксини има за всички, записани в системата. До края на месеца очакваме още 500 000 дози и те ще бъдат достатъчни. До края на деня ще издам заповед, с която ще забраня износа от страната на миорелаксанти и нискомолекулярни хепарини с оглед на подготовката на здравната система за реакция в сегашната ситуация.
-Как ще определите ситуацията в страната? Какъв „праг“ трябва да преминем, за да се обявят мерки на национално ниво?
-Прагът от 300 на 100 000 човека за 14 дни, по национални данни вече е преминат. Това е по наши изчисления. Ще изчакаме официалните данни на Европейския център по контрол на заболяванията, но за да бъдат предприети такива мерки, е необходимо този праг да е преминат навсякъде. За голяма радост областите, в които това се случва, не са повече от 10. Там ще започнем с действия и впоследствие при преценка на ситуацията ще решаваме какво да се случва на национално ниво.
-Какво означава "ограничаване на работата на молове и фитнеси"?
-Нека да приключи заседанието на Областния кризисен щаб днес, където да се обсъдят всички мерки с кметовете и здравните институции. Ако трябва тези обекти да бъдат затворени, ще бъдат. Важно е да се знае какво е положението. Има локални специфики, които трябва да бъдат взети под въпрос. Нека не бъдем колебливи и да казваме истината такава, каквато е. Колегите в Бургас днес разказаха за случаи на 8 март, когато в заведенията е имало явно неспазване на мерките. Затова когато казваме, че искаме да контролираме дадена епидемия, очакваме всички да проявяват разум. Благодарни сме на администрациите в моловете, фитнесите, ресторантите, заведенията, институциите, че спазват мерките, но не навсякъде е така. Там, където не е така, нямаме друг избор освен да наложим мерки.
-От кога препоръчвате да бъдат наложени ограниченията в критичните области?
-Предложихме да бъдат въведени от петък – все пак да има възможност системата да се подготви. Надявам се, че всичко ще премине гладко.
-За детските градини?
-Там имаме места, където има заболели деца и учители. Там, където това е така, ще взимаме локални мерки. За останалите, които не са засегнати от заразата, няма да въвеждаме ограничения. Решението ще се взима от директора на РЗИ-Бургас.
В интервюто са използвани въпроси и от други медии
Само че ЕС натиска за електронно правителство и съкращаване на администрацията иначе помощи за възстановяване йок. Тъй че Буци ще не ще ще почне оптимизациите-поне за част от паразитите на държавната софра.
Ще има и ваксинация и чипове, и скафандри и забрана за излизане от дома!
Ако нарушиш - изстрел в тъпата глава!
Демокрацията свърши, идва ред на реда с големи букви!
НЕЩАСТНИЦИ ИНФАНТИЛНИ!
bitchute.com/video/V9epnCfRUQxU/
Днес има чудесен снимков материал и от София! Там ще затваряш ли, като си толкова принципен?
И друг въпрос - защо, при положение че в Бургас заразяемостта е ПОД тази На Кюстендил, Враша, Плевен и София - ще слагаме пак намордниците на открито, а в Кюстендил например - ги свалят?!
Там пък сигурно кметът им ще им вдига пейките - това ноу-хау на нашия кмет няма ли да го приложите тук и там?;)
Махайте се с нефелните си мерки, че вече неаме нерви!
В същото време заведения и ресторанти остават отворени, къде на седмица ще превърти 1500 човека седнали един до друг.
Пълен смях е цялата ситуция и пълен абсурд.
От февруари като ги отвориха и месец след това вече цъфнахме
Който не желае-отдел Кадри/Личен състав,рапорт за напускане,обходен лист ,3 дни за сдаване на длъжноста и да заповяда на пазара на труда и частният сектор.И без това са много-в целият ЕС е въведено електронно правителство и one-desk service.
Колкото и да ни се иска да няма вирус, той е тук. Това да няма място за болен човек в медицинските заведения е катастрофа.