Държавата отпуска 1.2 млн.лв. за изграждане на филиали към две детски градини в Бургас
На 1.2 млн.лв. отпусна правителството за изграждането на филиали към бургаските детски градини „Раковина“ и „Синчец“, както и за реконструкцията на съществуващата към Професионалната гимназия по компютърно прорамиране и иновации сграда. Това обяви днес премиерът Бойко Борисов, който обясни, че общо с 2 млн.лв. ще бъдат подпомогнати ремонтите на различни детски заведения в цялата страна.
Община Малко Търново също ще получи средства – там предстои да стартира проектирането на пристройка на детска градина „Ален мак“ в с. Звездец. „Мисля, че това е една от най-успешните програми на Министерството на образованието и науката, която създава добри условия за провеждане на възпитателен и учебен процес“, заяви на свой ред министърът на финансите Кирил Ананиев.
По същата програма за 2020-2022 г. се предвиждат общо 210 млн.лв. за периода – по 70 млн.лв. на година. Те ще бъдат отпускани поетапно за различни училища в страната. Така в момента за реконструкция на сградата на Професионалната гимназия по компютърни науки и математически анализи в Стара Загора се предоставят 574 678 лева. За изграждане на детска градина „Снежанка“ в Свиленград са одобрени 215 384 лева.
На общините, Добрич, Ботевград, Казанлък и Гоце Делчев се отпускат общо около 77 000 лева за изготвяне на проекти на пристройки или нови сгради на три детски градини и на две училища. В Гоце Делчев се проектира изграждане на нов учебен блок на Първо основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“. В Казанлък ще бъде изграден допълнителен корпус на Профилираната природо¬математическа гимназия „Никола Обрешков“. В Добрич ще бъде изградена нова сграда за детска градина „Слънчице“, а в Ботевград ще бъде направено преустройство и пристройка на детска градина „Кокиче“.
По програмата на Министерството на образованието и науката са одобрени 89 проекта за изграждане на нови детски ясли и градини и надграждане на съществуващи обекти. Предвидено е 41 училища и 6 професионални гимназии да получат средства за реконструкция, надстрояване и изграждане на нови сгради и учебни корпуси. Целта е да бъде намален недостигът на места в детските ясли, градини и училища, да се осигури достъп на всички деца до предучилищно образование от 4-годишна възраст и да има условия за преминаване на едносменен режим.