Сценарий на учени от БАН: Епидемията свършва в края на 2021-а, но десетки хиляди може да загинат
Учени от БАН разработиха инструментариум, с който всеки може да изчисли при различни параметри кога ще приключи епидемията от ковид у нас. Той се намира на сайта atvbg-seir.eu. Без никаква ваксинация епидемията ще бъде докъм юни 2022 г., обяви проф. Огнян Кунчев от Института по математика и информатика към Българската академия на науките (БАН). Той участва в пресконференция в БТА в столицата заедно с проф. Марусия Божкова от Софийския университет и доц. Димитър Атанасов от Нов български университет.
Изчисленията се базират на приемането, че около 70% от населението следва да се срещне с ковид (или да се ваксинира). Към момента около 1 млн. българи са преминали през вируса. Остават още около 4 милиона, обясни проф. Кунчев. При такава ситуация в най-лошия случай смъртността ще достигне към 57 хиляди, при положение че към момента е около 10 500.
Според учения не е реалистично епидемията да приключи чак през 2024 г., както прогнозират някои.
При ваксиниране от над 100 хиляди българи месечно, кризата ще свърши още тази година, изчислява професорът.
Ако се имунизират около 120 хиляди на месец, при 1100 легла за интензивно лечение и при локдауни от около 20-30 дни, броят на починалите при песимистична прогноза е около 43 хиляди. И епидемията ще завърши на 15 декември т.г.
Смъртността може да падне рязко, ако се ваксинират приоритетно уязвимите групи – възрастни и хронично болни. Тогава може да починат само още 5 хиляди, пресмята проф. Огнян Кунчев.
На въпрос на "Флагман" - в контекста на целия разработен инструментариум, логични ли са действията на правителството с охлабването на мерките от 1 март, проф. Кунчев обясни: "В движение се решава, дали се охлабят мерките, дали да се затегнат, но имайте предвид нещо, което може да прозвучи малко парадоксално - ние ако стегнем мерките и ходим само с маски и никаква икономика не функционира, агонията ще я проточим до безкрайност. И ако децата се гледа да не се заразят, агонията може да бъде проточена много дълги години. Просто децата трябва да го преминат, защото при тях минава лесно. Но те са една среда, която го разпространява много бързо. Ако те не се изболедуват, какво става?"
Според професора, най-доброто (теоретично - б.а.) решение би било да отделим децата и хората докъм 35-40 години.
"Те да се изболедуват и след като те се изболедуват, няма да има среда за разпространение. Но то пък не става - нали живеем поколения, вързани заедно. Това би било оптималното, но как да го постигнем? Ако това можеше да се направи...", добави ученият-математик.
Той обясни, че през лятото има затихване на заразата и би било добре тогава да протича обучението в университетите и училищата.
"Сега да са във ваканция, а през лятото да имат минимална ваканция. Това е банално, но колко е осъществимо - не знам. Но това исках да ви обърна внимание - ако затегнем силно мерките, агонията ще продължи 2-3 години. Трябва да се изболедуват, няма начин. Иначе пък трябва да се ваксинират. Не знам, едно междинно решение между изболедуване и ваксиниране, то просто си зависи. Политиката - какво да я коментирам. Взимат решение, както се казва, в движение. Решава се, че трябва да се затегне, да се пуснат само малките деца, училище, по-големи деца и т.н. Те са все междинни мерки. Нито са най-строгите, нито са най-релаксираните. Надявам се, че успях да отговоря на този полуполитически въпрос", подсмихна се Огнян Кунчев.
Доц. Мангъров говореше, че трябва 70% да го пракарат и така да се достигне до масов имунитет, чрез заразяване на тези 70%!!!!!! Ама като се заразите се криете по мишите дупки, че сте заразени и не се изследвате ама като стане тегаво и после ревете, че в болниците няма места.
Много точен коментар! Браво!