(Почти) без цигански партии на парламентарните избори
„Турските“ партии за тези парламентарни избори се поразпиляха. Официално на вота за Народно събрание ще участва само ДПС. Останалите се разделиха – едните призоваха да се гласува за ГЕРБ, а лидерът на ДОСТ Лютви Местан в четвъртък подкрепи „Демократична България“.
Какво обаче се случва с циганските партии?
Справка на „Флагман“ показва, че две от тях няма да участват на парламентарните избори. Това са „Евророма“ на Цветелин Кънчев и „Движение за равноправен обществен модел“ (ДРОМ) на Илия Илиев.
Трета циганска партия обаче се включва в изборите - става въпрос за „Европейска сигурност и интеграция“ (ЕСИ) на Тома Томов. Тя влиза в коалицията „Движение ЗАЕДНО за промяна“. В нея са още два малки партии - „Българска социалдемокрация – Евролевица“ на Александър Томов и „Родолюбие 2000“.
„Флагман“ успя да се свърже с лидера на ДРОМ Илия Илиев, който е бивш депутат от ДПС. Той обясни, че не са се регистрирали и няма да участват на тези избори. По думите му щели да изчакат да приключи тази помия, свързана с купуването на гласове.
„Просто сме сигурни, че много пари ще се раздават на този вот от големите партии, които разполагат с пари, и ще купуват страшно много ромски гласове. И считаме, че това ще бъде една доста несправедлива и голяма бъркотия“, коментира Илия Илиев.
Той самият обаче е подсъдим за купуване на гласове.
„Знаете, че не малко известни политици вече са с дела. Делата са ми образувани на база на това, че не съм бил угоден и не съм играл по свирката на някои актуални за времето си политици“, отговаря той след въпрос дали процесът срещу него не е причина да не може да се коалира с други партии.
„Можеше да направим с всяка една формация някакъв формат на договорка, но просто решихме за тези избори да запазим сили и се подготвяме, живот и здраве, за следващи“, казва Илиев.
По думите му ромите нямало нужда да си купуват гласовете помежду си.
„Нашите гласове ги купуват големите партии, които разполагат с огромни средства. Ние нямаме нужда от това. Аз бях обвинен в това, че съм помагал на мои близки и приятели с това да си купуват рецепти за лекарства...“, казва лидерът на ДРОМ.
В същото време според него големите партии явно и доказуемно раздавали милиони левове.
„Просто ще изчакаме още малко времето и природата да ги обезличи тотално (...) Природата си знае работата. Природата не търпи нищо, което не е в синхрон и не е по библейските правила. Рано или късно всеки си намира майстора, няма нищо вечно“, коментира Илия Илиев.
През 2017 г. ДРОМ се яви самостоятелно на парламентарните избори, като дори имаше шанса да е №1 в бюлетината. Тогава обаче тя получи едва 4989 гласа, което се равняваше на 0,15%.
Преди четири години пък „Евророма“ не участва във вота, но по-късно Цветелин Кънчев обяви пред „Флагман“, че са подкрепили „Воля“ на Веселин Марешки. Справка показва, че и до момента Кънчев се води нещатен сътрудник на парламентарната група на Марешки по въпросите на вероизповеданията.
Потърсихме лидера на „Евророма“ неколкократно за коментар - защо не участват на тези избори, но той не отговаряше на телефона.
„Евророма“ и ЕСИ бяха в широката коалиция около БСП до 2017 г., но тогава, преди парламентарния вот, Корнелия Нинова предпочете да се освободи от тях.