Община Бургас с кампания за привличане на училищни лекари, дава 1350 лв. заплата
Община Бургас стартира програма за привличане на лекари чрез назначаването им в училищата. Това съобщи кметът Димитър Николов. Администрацията вече е обявила конкурс за три от големите учебни заведения в града – Професионалната гимназия по туризъм, ОУ „Антон Страшимиров“ в ж.к. „Славейков“ и ОУ „Елин Пелин“ в ж.к. „Меден рудник“.
Лекари, които са завършили своето образование и искат да работят в сферата на детското и училищно здравеопазване, могат да кандидатстват в обявения от Община Бургас конкурс за длъжност „Училищен лекар“.
Изискванията за заемане на длъжността са кандидатстващите да имат образователна степен магистър „Медицина“, специалност- лекар и да са членове на Българския лекарски съюз. Не се изискват професионален опит и придобита специалност. Работното време е 8 часа, а основната заплата е 1350 часа.
Община Бургас поема ангажимента да субсидира придобиването на специалност, насочена към подобряване и опазване на детското здравеопазване.
В случай на одобрени кандидати от други населени места, те ще бъдат подпомогнати при решаване на социално-битови проблеми, включително предоставяне на общински жилища.
"Целта ни е в училищата да има постоянно наблюдение от лекарско лице, да се даде шанс на млади лекари, които сега започват своята практика, а когато се развият като специалисти в областта на детското здраве, при желание да могат да започнат работа и в бъдещата детска университетска болница, която предстои да бъде изградена в Бургас", казва още кметът Димитър Николов.
Подробности за конкурса и условията за участие вижте тук
Пак предизборен пиар. Като сте решили да правите нещо, направете го както трябва. Извикайте трима добри специалисти, дайте им тези пари на ден, за да направят една кампания и наистина да установят проблем ако има такъв на базата на своя опит.
А не да назначавате някой, който ще си клати краката и ще пощи въшки за 1350 лева заплата, или ще се учи върху децата ни.
Хубава работа, ама българска.
Въобще не пишете за причините за нарушаването на принципа на солидарност, че текучеството на лекари по болници и отделения е заради "тежки" дежурства, а не заплащането на труда им.
Ами те на 30годишна възраст най-рано получават специалност. Попитайте 80-годишните специалисти на какви работни заплати спрямо минималните и при какви трудови условия са започнали работа след дипломирането си.
Приоритетно инвестиране в системата за спешна помощ
Медицински лица
Необходимо е създаването на индикативни стандарти и нива за заплащане на медицинския труд, гарантиращо адекватно възнаграждение за лекари, специалисти по здравни грижи и всички други участници в лечебния процес. Един от основните проблеми е голямото редуциране на броя на специалистите по здравни грижи. Проблем е и високата им средна възраст – около 55 години. Липсват правила за определяне на заплащането, а възможностите за допълнително обучение и кариерно израстване са ограничени. По отношение на лекарите системата е осигурена, но за сметка на заетите в болничната помощ, броят на лекарите по дентална медицина и фармацевтите е голям спрямо средното равнище в ЕС. Броят на общо практикуващите лекари е почти два пъти под средния за ЕС. Трайна е тенденцията за намаляване на броя на заетите в недофинансираните специалности. Налице са големи диспропорции в заплащането, както между различните специалности, така и между участниците в един и същ лечебен процес. Необходими са нови стандарти и нива на заплащане за всички участници в лечебния процес.
Равен достъп до качествено здравеопазване
Промяната ще дойде от младите и независими експерти