Бургас ще произвежда ток от отпадъци с ултрамодерна инсталация, каквато има в Мюнхен
Проектът на Бургас, Поморие и Несебър за изграждане на анаеробна инсталация за разделно събиране на биоразградими отпадъци стартира днес със символична първа копка.
За 840 дни на площадката западно от Индустриалния парк трябва да се изгради модерна инсталация, която преработва биоразградими отпадъци и ще произвежда топлинна и електроенергия. Финансирането е на стойност 37 млн.лева и е по линия на ОП „Околно среда“.
Старт на строителните дейности дадоха кметът на Бургас Димитър Николов, кметът на Поморие Иван Алексиев и зам.-кметът на Несебър Виктор Борисов.
„Вярвам, че фирмата-изпълнител има възможности да се справи в срок и качествено с проекта. Благодаря на останалите две общини – Несебър и Поморие за партньорството. Изключително голямо предизвикателство ще бъде събирането на хранителните отпадъци и превръщането им в електричество“, каца кметът на Бургас Димитър Николов и подчерта, че идентичен проект е реализиран в Мюнхен, до стадион „Алианц Арена.
Произведеният ток от бургаския завод ще влиза в мрежата и може да се използва за осветлението в индустриалната зона или захранването на детска градина.
В инсталацията ще се третират около годишно около 30 хил.тона биоразградими отпадъци от домакинства, магазини и пазари. При постигането на пълния капацитет на инсталацията може да бъде произведена около 5 300 000 кwh електрическа енергия.
Основната цел е да се намали количеството депонирани битови отпадъци, което ще допринесе за намалянето на емисиите парникови газове.
„Голяма част от доставките, които са от нашия немски партньор ще бъдат подготвени фабрично и изпитани в германия, което ще спести доста време в монтажа. Инсталацията се състои от три основни направления – производствено, анаеробен модул, а третият – компостираща инсаталация, а четвърта – зона с когенерация за производство на електрическа и топлинна енергия от биогаз“, каза Аглика Георгиева, изп.директор на „Балканика Биогаз“ ДЗЗД.