Туроператорите пред фалит, България губи над 165 млн. лева заради COVID-19
Туроператорите са пред фалит. След 13 март те трябва да започнат да връщат пари на клиентите си, чиито почивки и екскурзии са били платени, но са анулирани заради мерките срещу COVID-19, а гаранционен фонд, който да компенсира загубите, няма. Това каза в „Денят започва“ по БТН председателят на Конфедерацията на българския туристически бизнес проф. Румен Драганов.
„Над 300 000 българи не са реализирали своите пътувания в чужбина и им се дължат пари, които трябва да бъдат върнати в пълен размер. Това гласи директива 2302 от 2015 г. В нея ясно е описано какво трябва да направи правителството, за да гарантира на всички граждани, че ще си получат обратно парите“, добави той.
„Туристическият бизнес се промени заради пандемията. Годината, в която вирусът COVID-19 започна околосветската си обиколка, беше белязана от променени планове за почивка, отменени резервации и сериозни загуби“, каза пък водещият Иво Никодимов.
„Формулата, която отдавна сме предложили от института към Университета по библиотекознание и информационни технологии е създаването на гаранционен фонд. Това може да стане, чрез променя на Закона за туризма“, обясни проф. Драганов.
Вноски в този фонд трябва да внасят само туроператорите, които имат изходящ туризъм, т.е. всички, попадащи в класификацията на директивата на ЕС, добави той.
„Правителството трябва да гарантира, че туроператорите ще държат парите на хората, докато се извърши самото пътуване. Ако отидете в магазин и си купите хляб, ще го получите, като го платите. Ако търговците ви кажат, че по някаква причина не може да ви дадат, трябва да ви върнат парите“, коментира експертът.
„Туроператорите, които ще изпаднат в неплатежоспособност, трябва да образуват производство по несъстоятелност. Вината е на правителството. Не мога да обвиня туроператорите, че не са създали гаранционен фонд“, добави той.
„Засегнатите от кризата са и клиентите, които са си платили, но не са пътували, и туроператорите, поставени в ситуация, при която не могат да върнат парите, защото правителството не е създало гаранционния фонд“, подчерта Драганов.
„Това, че не сме изпълнили европейската директива, сега ще струва на България 50 млн. евро и още 69 млн. лева, тъй като това е задължението на правителството към тези хора, които трябва да си получат парите чрез туроператорите. Ако те изпаднат в несъстоятелност трябва да съдят държавата по същия начин, по който гражданите, които няма да си получат парите, а ще съдят туроператорите“, добави той.
Според него, ключово за туризма ще е ваксинирането. „Това не е задължение. Не отменяме правото на личен избор, но е важно какво се случва в реалния свят. Ако имате два автобуса – един с ваксинирани и друг на хора, които не са имунизирани, в кой ще се качите?“, попита професорът.
Всеки ще изберете да е там, където е по-голяма сигурността, отговори той.
„Ако имате държава, в която има повече ваксинирани и персоналът е изцяло имунизиран и друга, в която са малко ваксините, къде ще отидете? Ваксинацията се превръща в маркетингово предимство. Дали ще го разберем или не, означава дали ще спечелим или ще загубим милиард, защото в тази конкурентна среда съседите ни Турция и Гърция се ориентират добре“, коментира Румен Драганов.
„Нашето конкурентно предимство е, че сме една зелен дестинация. Това постигна правителството. Няма нито един заразен на Черноморското ни крайбрежие през летния сезон миналата година“, каза още той.