Само БСП и БПЛ не одобриха първата година на Цацаров в КПКОНПИ
Народното събрание в четвъртък одобри Доклада за дейността на КПКОНПИ за 2020 г. Това бе първата година, в която ръководител на институцията е бившият главен прокурор Сотир Цацаров.
Отчетът му пред парламента мина почти без обсъждане. Критично - но все пак без да прекалява, се изказа само Милко Недялков от „БСП за България“. Последва гласуване и така докладът на „Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество“ мина със 76 „за“ срещу 35 „въздържал се“.
Припомняме, че миналата година БСП са разцепи по отношение избора на Цацаров за шеф на антикорупционния орган. Въпреки че имаше взето решение да се гласува против назначението му, 27 депутати от групата на Корнелия Нинова натиснаха „за“ все още действащия главен прокурор. Това предизвика брожения сред соцдепутатите. Някои предположиха, че вотът на подкрепилите Цацаров е резултат от страх и зависимости.
Днес БСП обаче бе доста по-консолидирана. Макар че в гласуването участваха по-малко от половината от „червените“ депутати, те бяха почти напълно единодушни.
30 бяха „въздържал се“ и само един „за“ - Георги Търновалийски, който е свързан с наскоро изгонения от партията Георги Гергов. Последният пък е особено близък на Цацаров - припомняме казуса „ЦУМ-гейт“ от 2017 г., който стана повод Нинова да започне да „пуска по пързалката“ олигарха от Пловдив.
Другите петима „въздържал се“ днес бяха отцепниците от БСП около Красимир Янков, които ще се явят на изборите под бранда „Българска прогресивна линия“ (БПЛ).
Иначе Сотир Цацаров получи своеобразен вот на доверие за първата си година като шеф на КПКОНПИ благодарение на управляващото мнозинство - ГЕРБ, ВМРО, НФСБ, „Воля“, както и, разбира се, на ДПС.
Любопитен момент обаче е, че преди това десетима депутати не одобриха допускането на Цацаров в пленарната зала. По принцип това е формалност, но и тя понякога може да е показателна.
„За“ бяха 126, а 10 - „въздържал се“.
Осем от противниците на достъпа на Цацаров до залата бяха от БСП. Но двама бяха от ДПС – Ерол Мехмед и бургаският депутат Севим Али. Те обаче вероятно са се объркали и са гласували по инерция. Известно е, че партията на Доган и Пеевски стои твърдо както зад бившия главен прокурор Цацаров, така и зад сегашния – Иван Гешев.
Сред осмината представители на БСП, които гласуваха против достъпа на шефа на КПКОНПИ до залата, по-интересни са зам.-председателят на парламента Кристиан Вигенин, актрисата Нона Йотова и младият „радикал“ Стоян Мирчев.
Добави Коментар