Абсурд! Нива ли е плажът край летния сарай на Доган?
Нива ли е плажът край летния сарай на Доган? Това звучи абсурдно, но на този въпрос ще трябва да отговорят магистратите, тъй като от фирмата, която претендира за собственост върху обявената за незаконна постройка на пясъка, твърдят, че пясъчната ивица не е плаж, а самозалесила се територия.
Започва делото за обявяването на пясъчната ивица край летния сарай на Доган в Росенец за плаж, каза водещият на „Тази сутрин“ по бТВ Антон Хекимян.
„Няколко месеца след изготвянето на специализирана карта на плажа, ивицата все още не може да бъде вписана в кадастъра, защото фирмата, свързана с нея и с почетния председател на ДПС обжалва. Те твърдят, че това е земеделска земя и са поискали експертизи“, добави той.
„Съгласно определението на Закона за устройство на черноморското крайбрежие всяка обособена част от крайбрежната ивица, покрита с пясък, чакъл или скални образования е морски плаж. Това, което виждам в парк Росенец, прилича на морски плаж. Има пясък и чакъл, крайбрежна ивица и море“, каза пред бТВ председателят на областната структура на Камарата на инженерите по геодезия инж. Атанас Иванов.
Преди протестите до плажа не можеше да се стига заради бариера, която ограничаваше достъпа. Сега безпрепятствено може да се ходи до пясъчната ивица, но мястото все още е с неустановен статут. Не е регламентирано дали е плаж или нива.
По разпореждане на Министерството на туризма Агенцията по кадастър изготви специализирана карта на плаж Росенец, припомня репортерът Лора Стаматис. Това се случи на 16 септември и оттогава вече пет месеца ивицата не може да бъде вписана като плаж в кадастралната карта, защото заповедта се обжалва от фирмата, която претендира за собственост върху постройка на пясъка, обявена за незаконна.
Според представителя на фирмата архитект Калин Тихолов заповедта за обявяване на плаж е незаконосъобразна. В жалбата му се твърди, че плажът не е плаж, а естествено самозалесила се територия, покрита с почва и обрасла с дървета и храсти. Настоява се за геодезическа и геоложка експертизи, които да установят с какво е покрита почвата и да изследват в дълбочина земната повърхност. Това ще решава по-късно Административния съд.
Много рядко се случва пясък да бъде покрит с трева, коментира инж. Атанас Иванов.
„През 2011 г. този плаж не е представлявал интерес за Министерството на туризма, защото тогава Министерството на регионалното развитие бе принцепал и пясъчната ивица не бе включена в списъците за заснемане на морски плажове. Нямам представа защо“, добави той.
„Тогава тук бе бившата спортна база за яхти на нефтозавода, който вече бе собственост на ЛУКойл. Нямаше ги тези строежи тогава“, каза още инж. Иванов.
Ако ивицата в парк Росенец бъде обявена за плаж, достъпът до нея трябва да бъде свободен
Междувременно са влезли в сила две от заповедите за премахване на незаконните постройки. Решението за събарянето на двуетажната сграда на пясъка обаче се обжалва, въпреки че е с неизвестен собственик.
Триетажна постройка върху скалите също трябва да бъде премахната. Двете са изградени върху държавна земя.
Оферта от общинска фирма за премахването им са получили в Областната управа. Тя е на стойност 56 000 лева без ДДС. Тъй като администрацията не разполага с такъв бюджет е поискала средствата от Министерския съвет.
Плажът на Росенец - нива??!!
Ай сиктир!!!
Хахахахах