Съдебната власт си купи 2,2 дка до плажа в с. Лозенец, за да надстрои почивната си база
Държавата закупи от Община Царево над 2,2 декара земя на първа линия до плажа в село Лозенец. Става въпрос за два отделни терена, върху които има три сгради - почивни бази, разбирай, курортни хотели, които се ползват от съдебната власт. Те са буквално до плажната ивица в китното морско селище.
Стопанин на имотите е Върховният административен съд (ВАС). Хотелчетата се водят „учебна база“ към съда. Причината за закупуването на терените е желанието на председателя на ВАС Георги Чолаков да надстрои базата.
Справка в кадастъра показва, че сградите там са две по-големи и една малка. На 26 ноември м.г. въпросът бе дискутиран в Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Стигна се и до по-остра размяна на реплики между „опозиционерките“ Олга Керелска и Атанаска Дишева, от една страна, и Георги Чолаков, Боян Магдалинчев и Боян Новански, от друга.
Керелска попита кое налага покупката на терените.
„Причината, поради която съм започнал тази процедура, първо, е, че всички ние знаем разликата между суперфициар и собственик на терена. Мисля, че не е необходимо в момента да уточняваме каква е разликата между единия правен статут и втория правен институт“, отговори Георги Чолаков.
Освен това при базите на прокуратурата в Бяла, и на Върховния касационен съд в Лозенец собственик на земята бил ВСС.
„Изключение прави единствено почивната база в Лозенец на Върховния административен съд, където ние сме само суперфициар. Във връзка с всички мои идеи, които предстоят във връзка с тази база, е необходимо Висшият съдебен съвет да бъде собственик и на терена, за да може всички процедури да бъдат от името на собственика, а не за всяко нещо да се иска съгласуване със собственика на терена“, обясни още Чолаков.
Олга Керелска отвърна, че имотите са предоставени в управление на ВСС.
Шефът на ВАС обаче повиши тон: „А мога ли да направя надстрояване, където искам - да направя учебна зала на последния етаж, без съгласието на общината? Мога или не мога?“
„Не, не можете“, отговори Керелска.
„Ето това е причината, за да направя това искане“, обясни Георги Чолаков.
Олга Керелска обаче продължи да опонира, като попита дали разходът от близо четвърт милион за закупуването на земята е редно да се прави в този момент, при положение че е дадена препоръка на съдилищата да се въздържат от текущи ремонти.
Боян Магдалинчев и Боян Новански не се съгласиха с Керелска.
Магдалинчев обясни: „Г-н Чолаков добре знае, че там теренът е малко по-особен. Аз няма какво да го обяснявам това нещо. Не дай си Боже нещо да се случи, тогава какво става с тези сгради въобще? Всичко изчезва, не дай си Боже.“
В тази посока се изказа и Новански.
Единият спорен терен е точно 1000 кв. м, а вторият – 1248 кв. м. Цената, определена за покупката им, е почти 224 000 лв. с ДДС.
Това пък се стори висока цена за Атанаска Дишева.
„Тази цена, без да съм изследвала и без да имам възможност, разбира се, да изследвам какви са пазарните цени на подобни имоти в село Лозенец, ми се струва завишена с оглед на това, че строежът е осъществен. Застроен имот ми се струва, че не се продава на такава цена. Това е цена, която ми прилича на цена за свободен за застрояване имот. Дали всъщност тези обстоятелства са проверявани“, попита Дишева.
В дебата стана ясно, че отстъпеното право на строеж е направено през 2006 г. Атанаска Дишева предположи, че за него също е заплатено.
Георги Чолаков отговори: „Да, абсолютно сте права за това, че цената е различна и зависи от това дали също имотът е празен или не е празен. Така или иначе общината е собственикът и Общинският съвет е взел решение да бъде продадена на тази цена. При разговорите, които водих с Общинския съвет, те казаха, че това е отчетено и цените въобще не са такива - пазарните на празни имоти, които са тези.“
Чолаков попита риторично Дишева дали смята, че 1 декар незастроен терен в Лозенец би струвал около 100 хиляди лв., какъвто е този случай.
Дамата продължи да спори: „Не знам какво те са приели, но това са 223 000 лева, повтарям, за застроен вече имот. И аз, и Вие знаем, че там няма кой знае колко много застрояване, може би един етаж отгоре.“
Боян Магдалинчев пък се обърна язвително към Дишева: „Най-добре знаете Вие там...“
В крайна сметка последва гласуване – 14 „за“ сделката и само 1 „против“ в лицето на Олга Керелска.
Покупката трябваше да бъде одобрена и от Министерски съвет. Затова и правителството е взело съответно решение на 16 декември.
С него се възлага на представляващия ВСС да сключи договор за покупка в полза на държавата на имотите частна общинска собственост. Средствата се осигуряват от бюджета на съдебната власт.
Справката в Кадастъра показва, че статутът на двата терена е вече частна държавна собственост. Т.е. сделката е приключена.
Така шефът на ВАС Георги Чолаков, който управлява хотелската „учебна база“, вече може лесно да извърши надстрояването, което планира.
Браво!
И аз искам да купя такава земя на първа линия , та било то и в Лозенец.
Интересно е , какво ще получи община Царево в замяна.
Може би услуга от Съдебната власт , за тази ниска цена на земята.
Няма такава държава, няма такава съдебна влас!!!