Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Страхът от коронавируса ще предопредели изборите?

Липсата на алтернатива и страхът от коронавируса са причината за очакваната ниска избирателна активност, каза социологът Юрий Асланов
Ключови думи: Юрий Асланов, изборите, коронавируса

Страхът от коронавируса и липсата на алтернатива ще са причина за ниска избирателна активност и те ще предопределят вота на 4 април. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ социологът Юрий Асланов.

„Хората, които не се страхуват да отидат в магазина и да гласуват са едни и същи. Възможно е страхът да ескалира и в този случай трябва да очакваме спад на изборната активност“, добави той.

„Пандемията, а не политиката ще предопредели изборите за Народно събрание на 4 април. Това е изводът от социологическото изследване на Агенция „Афис“, финансирано с нейни средства и проведено в периода 12-17 февруари сред 1000 българи“, уточни водещият Антон Хекимян. 

Коалицията ГЕРБ – СДС засега запазва лидерската си позиция (25,2%), следвана от БСП за България (22,5%). На трето място е „Има такъв народ“ (14,2%), на четвърто – ДПС (11,5%),  на пето – ДБ (5,6%), на шесто – „Изправи се! Мутри вън“ (4,1%).

На въпроса дали ще гласуват 9,8% от анкетираните отговарят с „Не“, а 43,9 на сто обявили, че ще дадат своя клас. При условие, че епидемичната обстановка се промени преди вота на 4 април, процентът на негласуващите скача на 12,9, а не тези, които са готови да гласуват пада на 31,7.

„Миналата година с протестите започна един процес на ерозия на доверието в управляващото мнозинство. Сега 2/3 от пълнолетните българи отхвърлят статуквото. Логично беше да се очаква, че кулминацията на този процес ще съвпадне с предстоящите избори, но в един момент тази логика се скъса, тъй като антиправителствените нагласи се пръснаха в много посоки“, коментира социологът. 

„На предстоящите избори те няма да намерят концентриран израз. Недоволните няма да изберат една от политическите формации като основен инструмент за наказание и промяна. Затова ГЕРБ остава водеща политическа сила“, добави той.

„За първи път от съществуването си тази партия има интерес от ниска избирателна активност. Тя винаги е разполагала с широка периферия, благодарение на която е печелила убедително избори. Този път това не е така. Битката на твърдите ядра е в интерес на управляващите“, подчерта Асланов. 

„Слагат и чудеса. Възможно е партии, които досега не са минавали 4-процентната бариера, да попаднат в следващия парламент“, каза той, след като водещият го пита дали може партията на Слави Трифонов да стане втора политическа сила. 
 

1
Коментара по темата
1.
Дернев
22.02.2021 09:19:55
"Пандемията, а не политиката ще предопредели изборите за Народно събрание..." Каза той.
Пандемията, а не политиката опредопредели изборите за Народно събрание. Ще каже тя след изборите. Дано това да не попречи да я махнат, защото тя е основната причуна за липсата на алтернатива. За есента трябва да я няма.
  Добави Коментар
Разтърси мрежата Диона със скандални думи Чудна зимна супа Вкусна и полезна
Горанов: Ще пишат Асен Василев в учебниците, защото показа как хората да са богати със заеми  В мирно време той направи революция, коментира бившият финансов министър от ГЕРБ Почина известен бивш спортист От този свят си отиде двукратен участник на олимпиада
Зарязана и ограбена Дори Кристин Дейвис може да бъде отрязана в любовта Огромна трагедия в София Тролей блъсна и уби пешеходка
Пише история Станимир Стоилов е като фурия начело на турски отбор Каза много тежки думи Какво става с музиката в България?
Полицейско куче обра точките в България Тайник в прахосмукачка убягна на полицаите, но... Стана баща за четвърти път Щастливият баща сподели хубавата новина в социалните мрежи 
Бърз кредит – начин на мислене ЕС търси начини да предотврати митата на САЩ Тръмп обеща да се справи с дългогодишния дефицит в търговията със стоки с ЕС чрез мита за повече износ на петрол и газ