Нов филм за Левски, ученик се превъплъти в ролята на Апостола на свободата
Ученици от СУ "Васил Левски" в Карлово представят филмовата импресия "Апостоле на мойта вяра" с най-важните моменти от живота и делото на Апостола.
„Във филма представихме Левски такъв, какъвто е в нашите очи. Трудно е да си в ролята на Апостола на свободата, но се опитах да се представя по най-добрия начин и той ме вдъхнови да го направя“, сподели пред БНТ дванадесетокласникът Христо Ботев.
"За мен Левски е най-великият българин в нашата история и точно затова правим тази филмова импресия, за да почетем неговия образ и той да остане в нашите сърца, в душите ни", споделя ученикът, който се превъплъти в ролята на Левски.
„Изключително съм горда, че в един за най-важните дни за карловци – 19 февруари моите мисли за Апостола на свободата ще прозвучат до паметника му“, каза пък Ева Караиванова.
„В есето си пиша, че както Левски се е родил във време, което има нужда от време, така и нашето време се нуждае от нас. Нужни сме му, за да намерим сили в себе си, да го обърнем, а и тази година разбрахме колко е важно отново да се завърнем към ценностите, към заветите, които той ни е оставил“, добавя тя.
„Осъзнахме, че само силните може да постигнем целите си, защото кой, ако не ние сме двигателната сила на нашето време!“, каза още Караиванова.
Учителката по история Пенка Гънчева, която е и автор на сценария на филмовата импресия, изтъкна, че нейните ученици са удивени от актуалността в словата на Васил Левски.
„Нашите ученици познават в детайли живота на Васил Левски и те са респектирани от неговата саможертва, но вдъхновяващи за тях са идеите му, които откриваме в неговите писма. Четем автентичните слова на Апостола и трябва да ви кажа, че учениците ми изключително са удивени от актуалността“, добави тя.
„Особено магична е идеята за свободата във всички нейни измерения. Те достигат до извода, че той е равен на най-великите европейски умове на своето време, успява да научи своите съвременници как да постигнат политическата свобода, а днес ни учи как да бъде свободни в свободното си отечество“, заяви Гънчева.
„Той е една висша еманация на държавник във време, когато нямаме дори своя държава. Има една кауза, с която е обединил целия народ. Мисля, че ще усетите тяхното вдъхновение от всяка тяхна дума. Учениците ми са удивени как е могъл Левски с такава прозорливост да надскочи своето време и да дойде сякаш в нашето“, добави тя.
„Познаваме писмата на Левски, но още по-добре делата, с които той е защитил всяка своя дума. Това ни мотивира да пишем есета и да участваме в спектакъл, посветен на Апостола“, каза пък Виктория Трифонова, която ще получи днес награда на комитет "Васил Левски".
Запазете българското в себе си, добавя тя.