Политиката е ужасно тежко занимание - ако Слави Трифонов не е в добро състояние, жална му майка!
Кольо Колев е на 64 г., социолог. Има четири деца. Създател и директор на социологическа агенция „Медиана“. Потърсихме г-н Колев за коментар на предизборната ситуация.
- Г-н Колев, до изборите има месец и половина. Възможна ли е изненада на тях и откъде може да дойде тя?
- От доста места може да дойде в крайна сметка. Примерно, какво се случва с ВМРО, с Мая Манолова и Изправи се.бг – ще влязат ли или няма да влязат в парламента. Какво ще се случи с новата формация на г-н Марешки и на г-н Валери Симеонов? Ще успеят ли или няма да успеят да минат 4-процентната бариера? Също така, големите въпросителни са и около партията на Слави Трифонов, която тръгна с много висок потенциал, но в последно време забелязваме, някак си, странна липса на активност и подчертана пасивност при нея, което също изненадва. Така че много са въпросителните, в т.ч. и кой ще бъде пръв – БСП, ГЕРБ...
- Как си обяснявате тази пасивност на партията на Трифонов? Тя може ли да има все пак и положителен ефект?
- Определено ме съмнява. Колкото повече продължава тази странна пасивност, забележете, точно преди избори, - толкова повече се увеличават слуховете, клюките – къде изкуствено пуснати, къде може би с някаква естествена основа, че има договорка с този, с онзи; че ще играе с еди-кой си. Всичко това не допринася за повишаването на популярността на тази формация. Към настоящия момент не виждам какво позитивно може да извлече тази партия.
- А ако се активира в последния момент – в месеца на кампанията, това достатъчно ли ще е за обществото да я възприеме?
- Вижте, много лесно се пускат слухове и много трудно се опровергават. Досега те дават основание за пускане на страшно много слухове за нечистоплътни заигравки и трябва тепърва да ги опровергават. Затова казах, че е странно това поведение. Може би те са правили сметка да имат няколко концерта или нещо подобно, което е силата на Слави Трифонов и неговата формация, но в тази обстановка ще бъде доста трудно да реализират тези си идеи. Обаче ако се активизират, може и да се върнат на политическата сцена.
- Татяна Дончева повдигна въпроса за здравословното състояние на Слави Трифонов. Тя казва, че политиката е много тежка психологическа и физическа работа. Известно е, че той е трудно подвижен през последните години. Това може ли да е сериозно препятствие за него като политик?
- Аз не познавам толкова добре Слави Трифонов, за да мога да кажа какво е неговото физическо състояние. Без всякакво съмнение политиката като занятие е ужасно тежко и изчерпващо занимание и човек трябва да е в много добра и физическа, и ментална форма, за да успее да удържи на това напрежение. Представете си какво е да посетите, примерно, хиляда места, да се срещнете с хиляда човека и да говорите, практически, едно и също, докато Ви омръзне на Вас самия да се слушате! Ужасно изчерпваща и изтощителна задача. Така че ако той не е в добро физическо и психическо състояние, жална му майка! Затова може би и те не предприемат някакви активни ходове, тъй като без всякакво съмнение Слави Трифонов е основното острие там. И по-специално не Слави Трифонов като политик, а Слави Трифонов като певец...
- Във всеки парламент има депутати, които се отцепват от групата, с която са влезли. И те обикновено тръгват да подкрепят властта. Къде очаквате да има най-много „пробити“ формации в следващия парламент?
- Определено при новосъздаващите се политически формации, тъй като, малко или много, старите партии имат относителна стабилност по отношение и на националното си ръководство, и на останалите членове. При новосъздадените нещата не са точно такива. Те до голяма степен са създадени на емоционална, но и на прагматична основа. Така че пробиви очаквам по-скоро при тях. Кои са новите? Естествено, и Мая Манолова, и коалицията „Марешки – НФСБ“...
- При Слави?
- И при Слави е напълно възможно, тъй като до голяма степен спойката е емоционална за голяма част от избирателите, а за част от избраниците ще бъде прагматична. Така че не изключвам възможността за следизборни разцепления.
- Партията на Трифонов е потайна, обаче сега ще трябва да излъчи листи с много хора като кандидат-депутати. Това може ли да им създаде проблеми в кампанията?
- Без съмнение. Ако те досега не са работили по въпроса да си оформят листите, най-малкото грубо, а тепърва ще трябва да ги съставят...
- Мисълта ми е, че ако не си познават хората, оттам може да излязат лица, чрез които да ги атакуват.
- Затова казвам, че тази работа се върши много, много по-рано. Както казват в западния политически живот – новите избори започват със затварянето на изборните урни от предишните. При нас като че ли винаги се чака последният момент, но, разбира се, лицата, които ще бъдат излъчени, са изключително важни, особено за такъв тип формации, за които практически не се знае нищо. И където лицата ще говорят, а не някакви политически платформи.
- Очаква се първата сила да разполага с доста малко депутати - около 80. Има ли все пак съществено значение кой ще победи – ГЕРБ или БСП?
- Има огромно значение. Има огромно значение за политическите битки след това, а не толкова за съставянето или несъставянето на управление. Конфигурацията към момента изглежда по следния начин: управляващите (особено ГЕРБ) изглеждат в невъзможност да задържат властта, а пък опозицията изглежда в невъзможност да я вземе. При това положение, на пръв поглед като че ли няма значение дали, примерно, БСП е първа или ГЕРБ. Но това е само към настоящия момент и към тези избори. Ако БСП не се представи добре, то тогава без съмнение можем да очакваме смяна в ръководството и много силни брожения в самата партия. Така че в случая е заложено не само представянето на БСП, но и главата на Корнелия Нинова. При ГЕРБ, разбира се, пак има значение за вътрешно-партийна консумация, за пиар пред обществото - „ето, пак спечелихме, ето пак сме първи, ето пак на нас ни имат най-голямо доверие“, което дава друга платформа за следващи избори, ако не може да се състави правителство.
- Доган и Пеевски ще останат ли неизменен фактор и при следващото управление, каква е Вашата прогноза?
- Доган – да, Пеевски – не. Просто Пеевски все повече и повече става тежест на тази партия (ДПС) независимо от, вероятно, икономическите изгоди, които той носи. Той е с доста мрачно присъствие от гледна точка, разбира се, на другите политически субекти. При това положение, не вярвам да успее да се задържи още дълго като част от лицето на ДПС. Предполагам, че самата партия ще направи необходимите движения, за да го отстрани и да го пусне в негова си собствена икономическа плоскост.
- Т.е. Пеевски си отива, обаче задкулисието остава – такъв ли е изводът?
- Вижте, задкулисието винаги е съществувало, независимо дали ще е Пеевски, дали ще е Станишев, дали ще е Миков, дали ще е Бойко Борисов. Винаги, разбира се, има тайни договорки, често пъти с чисто икономическа, често пъти с не особено чистоплътна цел. Така че това, че Пеевски ще си отиде, съвсем не значи, че задкулисието ще си отиде, но все пак може да бъде стъпка за просветляване – малко или много, на икономическите и политическите взаимоотношения между партиите.
Да е жив и здрав!
Кольо, духай супата.
ГЕРБ ще са първи,втори ще е Валери, трети ДПС , четвърти са ВМРО и пети Курнела. Това е.