Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

42,5 % от работещите в образованието биха се ваксинирали

Ключови думи: образование, учители, ваксинация учители, флагман

По последни данни от национално проучване на Синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа", 42,5 процента от работещите в системата на образованието биха се ваксинирали, предаде БТА.

Все още има работещи в образователните институции, които се колебаят, а около 15 процента категорично заявяват, че засега няма да се ваксинират. Причините за това са разнородни, но те не би трябвало да създават национална трагедия, заявяват в позиция от Синдиката "Образование", с председател д-р Юлиян Петров.

От синдиката информират, че "МОН заяви, че ще прави национално проучване за причините, поради които някои образователни работници не искат да се възползват от ваксините".

"Безспорни са ползите от ваксините в световен мащаб, нещо, което науката е доказвала през много векове. При условие, че ваксините са доброволни, Синдикатът "Образование" ще адмирира ваксинирането, но при гарантирането на доброволния принцип и на запазването на авторитета на учителя", се казва в позицията.

В нея се заявява, че по въпроса за отпадането на външното оценяване след четвърти клас, респондентите в изследването са категорични, като 80,6 на сто са за неговото отпадане.

Отвореният дебат за правилните национални образователни политики, за структурирането на начален етап сега започва, посочват от синдиката. И отбелязват, че този дебат включва важни акценти, като "бързата скорост на учениците от първи до четвърти клас - без възможност за повтаряне на клас от тези, които не се справят, липсата на инструменти при учителя за надграждане и формиране на възпитание с духовни добродетели, липса на оценки и изпити след всеки клас в начален етап, което има корени в образователната ни история".

Във връзка с идеите за започване на учебната година преди 15 септември, 89,7 на сто от учителите не подкрепят тази идея, като този дебат отпада и е поредният с безсмислени аргументи, коментират от синдиката.

И съобщават, че 86,1 на сто от учителите не подкрепят удължаването на учебната година. Никой от анкетираните не е изразил мнение срещу проектните дейности, които се организират след края на учебното време, но те са по желание на родители и ученици, и при възможна организация от образователната институция.

И сега над 350 училища, които използваха проектните дейности през декември 2020 г., ще завършат учебното време три седмици по-късно, а за останалите - вероятно това няма да се отнася.

"Постоянното удължаване на учебното време през последните десет години, неимоверно много натоварва българските учители, като това увеличава брутално нивата на професионалния стрес и прегарянето в учителската професия.

В процес на европейско изследване е повишеният "бърнаут" ефект при работата в електронно обучение от разстояние. Нека МОН да назначи повече педагози и специалисти, които да не преподават пряко, а да се занимават с учениците в извънкласните дейности, както се случва във Финландия, Дания, Англия и в много други държави", препоръчват от синдиката.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау" Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари?
Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес
Бишва любима на Гришо яхна... Мощен мотор Скандалът в борбата не стихва "Затриваме децата, а федерацията се интересува само от чужденците", твърди олимпийският шампион Георги Мърков
Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус Получи подкрепата на 87 % от избирателите, според екзитпола Огромен протест в Гърция Съседите търсят справедливост след влакова катастрофа
Русия съобщи, че е завладяла... Още едно село в Донецка област Отново показа класа Попов с престижно класиране
Много е щастлива Известна певица се радва на лични и професионални успехи Бизнесът му тръгна от видеокасетки, а днес е един от най-богатите в държавата Божидар Колев е съсобственик на "Технополис" и "Практикер"