Църквата почита паметта на Света мъченица Агатия и Свети Полиевкт
При римския император Декий (249–251) имало жестоко гонение против християните. Във всички области на империята било заповядано да ги предават на мъчения и смърт. По това време в гр. Палермо, Сицилия, живеела млада девойка, на име Агатия (Добра). Тя била християнка и се славела със своята красота, добродетел и знатен род.Родителите й оставили голямо богатство, но тя малко ценяла земните блага, обичала Бога повече от всичко на света и затова, когато до Сицилия стигнала вест за гонението против християните, тя почнала да се готви за мъченичество. Действително, управителят на страната Квинтиан не закъснял да прати войници за Агатия.
Девойката, като чула за тяхното пристигане, влязла в стаята си, помолила се Богу и след това спокойно и смело отишла с войниците в град Катания. Запазила вярата си след жестоките мъчения, на които била подложена. Убили са я в гр. Катания. Години след смъртта и на гроба и била построена църква. Жителите на града я смятат за своя закрилница. Недалеч от града се намира вулканът Етна, който от време на време бълва огън и гореща лава. Веднъж, когато страшно изригване застрашавало града с гибел, те взели дрехата на света Агатия и я държали срещу огъня.
Бедата минала и катанските жители благодарили на светата мъченица за нейното застъпничество. Това било в годишнината на нейната смърт.Според народните поверия жените празнуват днешния ден в чест на мъжете: да бъдат здрави и силни. Още сутринта булките омесват и пекат питки, мажат ги с мед и ги окичват със здравец.
После невестите се събират на почерпка с вино, за да почетат съпрузите си. Православната църква почита днес и паметта и на Св. Полиевкт, патриарх Константинополски. Свт. Теодосий, архиепископ Черниговски. Архимандрит Йоан Крестянкин.
Имен ден празнуват всички, които носят имената: Агата, Агатия, Добрин, Добринка, Добри и Добра.
Добави Коментар