Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как да се предпазим от най-разпространеното онкологично заболяване в момента

Ключови думи: рак на гърдата, признаци за рак на гърдата, как да се предпазим от рак на гърдата

На 4 февруари отбелязваме Световния ден за борба с рака на гърдата, а по този повод Световната здравна организация, цитирана от БТА, съобщава, че тази болест измества рака на белия дроб като най-разпространеното онкологично заболяване в света.

„За първи път ракът на гърдата е най-често срещаният рак в света“, каза специалистът онколог от СЗО Андре Илбауи на брифинг преди Световния ден за борба с рака. Близо 12 на сто от новите онкологични заболявания годишно са от рак на гърдата, пишат от Vesti.bg.

През последните две десетилетия най-разпространеното онкологично заболяване в света бе рак на белия дроб, но той сега отстъпва на втора позиция, непосредствено преди рака на дебелото черво, каза експертът.

През 2020 г. са диагностицирани около 2,3 милиона нови случая на рак на гърдата, които са 11,7 на сто от всички онкологични заболявания. „Сред жените ракът на гърдата е най-често диагностицирания рак и водеща причина за смърт от рак по света“, се посочва съобщение на СЗО.

Онкологът отбеляза, че затлъстяването при жените е рисков фактор за развитие на заболяването и също допринася за общия брой случаи на злокачествени заболявания. Според СЗО близо една трета от смъртните случаи от рак се дължат на тютюнопушене, висок индекс на телесна маса, недостатъчна консумация на плодове и зеленчуци, липса на физическа активност и употреба на алкохол.

Профилактиката е от изключително значение, а една от най-важните практики е редовният самопреглед у дома. С него можем да забележим признаци на заболяването още на ранен етап преди да се е задълбочило.

Макар през годините да е имало противоречия с използването на самопрегледи, довели до излишно извършване на биопсия (премахване на съмнителна тъкан), от неправителствената организация Breast Cancer все пак препоръчват този вид профилактика в комбинация с редовни физически прегледи от лекар, мамография, а в някои случаи ултразвук и ядрено-магнитен резонанс.

Вижте в галерията как да извършите самопреглед на гърдите си у дома в няколко стъпки според информацията в BreastCancer.org.

Какво да направите, ако откриете бучка

Не изпадайте в паника, ако мислите, че усещате бучка в гърдите си. Повечето жени имат непрекъснато някакви бучки или издути участъци по гърдите си, а повечето издутини се оказват доброкачествени (а не рак). Има редица възможни причини за неракови бучки на гърдата, включително нормални хормонални промени, доброкачествено състояние на гърдата или наранявания.

Не се колебайте да се обадите на своя лекар, ако сте забелязали бучка или друга промяна в гърдите, която е нова и тревожна. Това важи особено за промени, които продължават повече от един пълен менструален цикъл, или изглежда, че стават по-големи или по-забележими по някакъв начин. Ако този момент ви намира по време на менструация, може да искате да изчакате до изтичане на менструацията преди да се обадите на Вашия лекар, за да видите дали бучката или друга промяна на гърдата изчезва от само себе си.

Най-добрият избор на специалист би бил този, който ви познава и преди е преглеждал на гърдите ви - например вашият гинеколог, общопрактикуващ лекар или медицинска сестра, която работи с вашия гинеколог или общопрактикуващ лекар.

Бъдете наясно какво да очаквате. При последващ преглед вашият лекар ще снеме анамнеза и ще направи физически преглед на гърдата, като най-вероятно ще назначи тестове за образна диагностика на гърдата. Ултразвукът често е първият или единствен тест, използван за оценка на бучка при жени под 30-годишна възраст, бременни или кърмещи.

Обикновено се препоръчват ултразвук и мамография за оценка на бучка при жени над 30-годишна възраст, които не са бременни или кърмят. Ако са необходими допълнителни тестове, Вашият лекар може да препоръча допълнително ядрено-магнитен резонанс, молекулярно изображение на гърдата и/или биопсия. Лекарят може също да ви насочи към друг специалист (например гръден хирург) за допълнителна оценка.

Уверете се, че получавате отговори. Важно е вашият лекар да ви даде обяснение относно причината за бучка или друга промяна на гърдата, както и ако е необходимо - план за наблюдение или лечение. Ако нещо, свързано със съветите на първия лекар, когото посетите, ви кара да се колебаете, не се притеснявайте да потърсите още едно мнение при друг.

Източник: Една.бг

1
Коментара по темата
1.
Таня
05.02.2021 09:22:53
След като това заболяване е бич защо държавата не е предвидила направления по здравна каса за утразвука? Уж правете профилактика ама ако имате пари. То бива лицемерие .....
  Добави Коментар
Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли Има нужда от облекчаване на режима по отношение на предоставяните документи Русия превзе още територия в Източна Украйна Селото е разположено на 12 км северно от Курахово 
"Пия вино от 4 бона и не знам къде се намирам" Това сподели холивудска звезда, разказвайки перипетиите си Авариен ремонт затваря пътя Царево - Резово Движението ще бъде ограничено за 3 часа
Над 1000 бегачи ще мерят сили в първия Полумаратон Бургас 2024 Надпреварата се провежда за първи път Бъдещето на автоматизацията в индустриалните работни пространства
Модерната суперхрана Просото се превърна в последен писък на модата по здравословното хранене Затварят два участъка от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас Спазвайте временната организация, която ще бъде въведена в района и използвайте обходни маршрути
Филм за героизма и успеха на Цанко Цанков във водите на Тихия океан може да гледате на 8 декември Зрителите ще видят всичко запомнящо се от самия маратон и трудностите, през които премина Цанков Лоша новина за пушачите – цигарите поскъпват сериозно Министерството на финансите изтегли напред графика за увеличаване на акциза
Ето кои са първите проститутки в България Мара Мерака и Любо Лагоска са сред емблематичните жрици през онова време Ако си мислиш, че си играч - стани змийски дояч Ето какво може да работи човек, ако е много смел и подготвен