Готвим се за трета вълна, 8 области се върнаха в червената зона по заболеваемост
Доволни сме от постигнатите резултати до момента. Те ни дават право за разумна доза оптимизъм, че сме направили всичко правилно, но не ни дават основание да проявим никаква доза лекомислие, защото постигнатото е много крехко. Това каза на брифинг на Националния оперативен щаб здравният министър проф. Костадин Ангелов.
„Европа отново е в патова ситуация, готви се за трета вълна. Не искам да бъдем лекомислени, а да сме готови за тази вълна, ако тя дойде у нас със силата, с която е в западните страни. Португалия в момента е в сериозно изпитание за здравните си власти“, добави той.
„Ситуацията е толкова тежка, че Германия изпрати 20 лекари, 150 болнични легла и 50 вентилатора. Там вече има 14 000 жертви на коронавируса, като за последните две седмици са половината от тях“, заяви професорът.
Призовавам българите за разум и спокойствие, добави той.
„Ситуацията не е много различна от миналата седмица. Европейският център по контрол на заболяванията в Стокхолм публикува седмичните данни в четвъртък по обяд, т.е. часове след нашия брифинг. Ще има малки корекции, но ще ги знаем на следващия брифинг. Според оифициалните данни, които имаме, 14-дневната заболеваемост у нас е 90 на 100 000, което ни отрежда 26-то място в ЕС и шесто на Балканския полуостров“, каза пък главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
„Смъртността пък е 9,9 на 100 000. 13-ти сме по този показател в Европейския съюз“, добави той.
„Това, което ни кара да сме нащрек, е ситуацията у нас по области, защото след силното изсветляване на картата в жълто и оранжево, ситуацията е вече друга. Имаме осем области, които са в червената зона. Тази с най-голяма заболеваемост е Кюстендил – с 245 на 100 000, а с най-ниска е Търговище – с 31,6 на 100 000 население“, подчерта доцентът.
„Моята прогноза е, че през целия февруари ще имаме постепенно покачване на заболеваемостта, като пред нас има две перспективи – или да я направим по модела на Франция със сравнително бавно повишаване или на Ирландия, Португалия и Испания със значително нарастване, напълване на болниците и изживяване пак на тази криза, на която бяхме свидетели в кравя на ноември“, коментира той.
Дали ще минем по единия път или по другия, зависи как ще се държим и колко ще спазваме мерките, добави Кунчев.
Председателят на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски пък призова шефовете на болниците да се подготвят за това, което ни очаква.
„Другият ми апел е към гражданите. Това, че са разрешени различни неща, не значи, че са безопасни. Финесите са отворени, но това не ги прави безопасно място. Напротив, те са най-опасното“, добави той.
Колкото и да ми е неприятно да съм пак в ролята на лош вестител, не мога да спестя фактите, сподели професорът.
Много ми е интересно да видя, как аджеба се пращат ЛЕГЛА!!! И какъв е смисълът от тях? В Португалия нямат легла ли?!!
Eпидeмиятa cи cлeдвa ecтecтвeния хoд. Нямa нуждa oт вcявaнe нa cтрaх oт cутрин дo вeчeр.
https://www.dnevnik.bg/zdrave/2020/01/23/4020155_kakvo_triabva_da_stane_za_da_se_obiavi_nacionalna/