Адвокат съветва малката дъщеря на убитата край Созопол Юлия как да не плаща дълга й
Застрахователят имал право да накара семейството на пометена от кола на пътя край Созопол Юлия Ангелова да плати дълга й към банката, а след това да възстанови сумата. Това каза пред Нова телевизия адвокат Людмил Рангелов.
При инцидент през миналото лято младата жена от София бе пометена от кола на пътя край Созопол. Въпреки изяснените обстоятелства около тази трагедия застрахователите отказват да покрият заема и така се оказва, че детето дължи 30 000 лева.
В нощта на 26 юли кола помита 34-годишната Юлия Ангелова. Шофьорът бяга без да окаже помощ и втора кола удря отново младата жена. След множество травми майката на 9-годишно момиче умира.
Няколко месеца след инцидента шофьорът е установен, но заради малкото доказателства днес е на свобода. Сега 9-годишното дете живее с баща си.
„Тя ме попита дали, ако го хванат, ще я заведат при него, за да й каже в очите какво е направил с майка й. Искам справедливост. Нека да се разбере какво е станало и човекът, който е виновен, да си понесе отговорността!“, призова бившият съпруг на Юлия Цветелин Цеков.
Докато чака справедливост, дъщерята на блъснатата жена получава известие за кредит с остатък 27 000 лева. Дългът е застрахован, като при смърт компанията трябва да погаси задължението в пълен размер. Вече седми месец това не се случва. Бившият съпруг на Юлия недоумява защо.
„Разговарял съм с експерт оттам. Той ми обясни, че когато излязат със становище, ще бъдем уведомени или от тях, или от банката“, разказва бащата на 9-годишното дете.
Междувременно застрахователят иска от Окръжната прокуратура в Бургас експертиза за това дали Юлия е била пияна.
Изпратени са кръвни проби за анализ в две съдебно-медицински лаборатории – в Бургас и във Военна болница София.
„Никъде не пише, че пешеходецът не може да употреби алкохол и да си ходи по улицата. Тя е била в насрещното движение и се е движила пеша, както се прави по принцип“, коментира бившият й съпруг.
Експертизата трябва да е готова до месец. Дали блъснатата жена е употребила алкохол няма правни последици според адвокат Людмил Рангелов, тъй като тя е била пешеходец, движещ се съгласно правилата.
„Съдебната практика преодолява такава претенция, като изисква от застрахователя да докаже, че употребата на алкохол от пешеходката има някаква та дори и косвена причинно следствена връзка с пътното произшествие. Това е само един мотив за забавяне“, добавя той.
Застрахователят имал право да накара семейството първо да плати дължимото, а след това да възстанови сумата, обяснява юристът, който е и заместник-председател на Висшия адвокатски съвет.
„За да плати застрахователят на това дете остатъка от кредита, първо то, чрез свой законен представител трябва да погаси до пълния размер кредита в банката. Това предвижда законът“, добавя той.
През това време въпросите в главата на 9-годишната дъщеря на Цветелин са много.
„Пита ме дали майка й сега е на по-добро място. Иска от мен да ходим на гроба й и правим това често. Дори в момента е на психолог. Възстановява се. Мълчанието е от всякъде и ние стоим в едно неведение. Не знаем нито какво става с досъдебното производство, нито какво се случва с въпросния кредит. Просто стоим и чакаме“, разказва бащата на 9-годишното момиче.
Той се опитва да върне животът им към нормалното.
„Съпругата ми е бременна в шестия месец. Малката много се радва. Това е едно от нещата, които я вдигнаха. Надявам се на справедливост и виновният да си получи наказанието! Ако това не се случи, вторият човек, който я удря на пътя, ще понесе цялата вина“, добавя Цветелин.
От застрахователната компания изпратиха становище до Нова телевизия, в което се казва, че случаят е с висока сложност и изисква събиране и преглед на множество доказателства с цел установяване на обективната истина и вземана на обосновано решение от застрахователя при спазване на законоустановените срокове.
Законодателното лоби, което имат в Парламента, заедно със банкерите, им създаде отлична среда за издевателстване (законно разбира се) над гражданите.
За тях не съществуват законови разпоредби, които да ги задължават на практика, да изплащат обезщетение.Условията при които изплащат такова, в случай на застрахователно събитие, са описани в договорите им.След "експертната оценка" и "вътрешното им разследване" , просто казват - "Няма да платим - съдете ни!"
А в случай като този, това е доста трудна задача (скъпа и продължителна).Те и на това разчитат, че повечето хора няма да могат да си защитят правата.
Банките и те са в същата "глутница", въпреки че охотно продават наред застраховки по своите кредити, на "преференциални цени" и на практика застраховките по тези кредити са в тяхна полза, те изобщо не се чувстват страна в спора и вместо да притиснат застрахователя, чиито застраховки продават, те се правят на удобно разсеяни, заели позицията: "Ние нашите пари ще си ги търсим от теб, а ти ако се разбереш със застрахователя да НИ изплати обезщетението по застраховката (която ние ти продадохме) - добре!"
Иначе при всеки удобен случай надават вой : "Българина има ниска финансова култура, Българина не се застрахова..."(неще мамка му и Българин, още някой лев да сподели с нас, казано по-просто).
По света, отказ за изплащане на обезщетение, може да стане само в случай на доказана застрахователна измама, това се доказва от следствие, прокуратура и съд!По света, изключително правилно на процеса му казват "продавам застрахователни полици", т.е аз си плащам за услуга която ще получа в случай на определено събитие.Тук застраховането е едно "митично тайнство" при което на "свещен ритуал" ти "жертваш" едно пари, на "олтара" на застрахователя, с вярата и надеждата, че един ден "Великият дух" ще те възнагради...(ако не в тоя, то в отвъдния живот)!
Убиеца на свобода и невинен, а банката си иска парите от 9 годишно дете. Само да питам, щом 9 годишно дете може да наследи кредит, може ли 9 годишно дете да изтегли кредит по същата логика ?