НС създаде спорната фигура на разследващ главния прокурор, но вето може да я събори
Народното събрание (НС) одобри окончателно фигурата на прокурора, разследващ главния прокурор. Според корекциите на второ четене той ще може да разследва и заместниците на обвинител номер 1.
От БСП нарекоха новата фигура „суперпрокурор“. Те се противопоставиха на промените, които според тях няма да доведат до съществена промяна в ситуацията и главният прокурор ще си остане недосегаем.
Създаването на суперпрокурора бе подкрепено само от ГЕРБ и „Обединени патриоти“. Срещу него становище имаше и юридическата общност, включително Висшият съдебен съвет и самият главен прокурор Иван Гешев.
Крум Зарков от БСП посочи, че с новите правила се премахва възможността други прокурори да разследват главния прокурор. Това теоретично към момента може да се случи.
Срещу поправките има становище и от Венецианската комисия.
Предвид досегашните позиции на президента Румен Радев, изглежда много вероятно той да наложи вето. А това реално може да събори новия закон заради отрицателната позиция и на ДПС.
Ветото може да бъде преодоляно само ако се съберат поне 121 гласа срещу него. Това в случая не изглежда много вероятно, освен ако няма обрат в позициите, най-вече в лицето на партията на Доган и Пеевски.
Красимир Ципов от ГЕРБ подчерта, че на второ четене са приети много промени. Номинации за "суперпрокурор" ще могат да правят най-малко шестима членове на Пленума на Висшия съдебен съвет. Кандидатите обаче ще могат и да се самоиздигат. Изборът ще се прави с квалифицирано мнозинство от Пленума - поне 15 гласа.
Процедурата обаче наподобява избора на главен прокурор. Това поставя въпроса дали няма да има своеобразен конфликт на интереси, защото се предполага, че обвинител номер 1 и разследващият го ще бъдат излъчени от един и същ кръг.
Главният прокурор ще може да бъде съден само в Специализирания наказателен съд. Това също предизвика неодобрение от страна на БСП.
Поправките се прокарват през Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт.