Вкарват военно обучение в училищата, но лигаво - нищо общо с това от соца
Училища от цялата страна ще се включат в новата национална програма за военна подготовка. Тя обаче няма да има нищо общо с познатото на по-старото поколение българи военно обучение. То се провеждаше в специални лагери, като за средношколците от Бургас такава база бе изградена в Равда. Там учениците – момичета и момчета - прекарваха почти в казармени условия 10-дневна военна подготовка при строга дисциплина – униформи, ранно ставане, оправяне на леглата, строена подготовка, сутрешни разводи. Глезотии и либерални лигавщини не само не се толерираха, те бяха немислими.
Военната подготовка се водеше от запасни офицери, които показваха на учениците как са борави с малокалибрено и бойно оръжие - АК-47, как се разглобява, сглобява и стреля с него, военни стратегии и тактики. Разбира се, имаше и т.нар. политическа подготовка – лектори обясняваха как да се отговаря, ако ученици от „капиталистически“ страни ни обвинят, че при социализма няма свобода на словото. Те могат да критикуват техните президенти, ние другаря Тодор Живков – не можем! „Няма да се подавате на такива провокации, а ще отговаряте гордо: „Защо да критикуваме другаря Живков, след като той прави всичко за нас“, учеше лекторът. Тогава още нямаше Туитър, че направо да ти резнат акаунта, ако не си в правата линия, която е успоредна на либералната.
Така че родителите могат да са спокойни – сегашното военно обучение в училищата ще е далечно подобие на предишното и всякакви мамини синчета ще могат да го изкарат, без да травмират нежните си души. Учениците ще изучават основните начини и способи за ориентиране в местност, да оказват първа медицинска помощ, да развиват лидерски умения и да работят в екип.
Ще се организира и национален форум на тема: „Запознаване на учениците с военното дело и със славното историческо минало на Българската армия и споделяне на добри практики”. В него ще се включат 33 отбора от всички области в страната - по 10 участници, включително ръководител, пише „Монитор“.
От образователното министерство се очаква да организира занимания за ученици от 8-и до 10-и клас в 2000 школа. Дейностите трябва да помогнат за засилване на интереса на учениците към историята и постиженията на Българската армия. Като част от заниманията си по програмата те могат да се грижат за войнишки паметник или паметник, посветен на конкретни личности от историческото минало на Българската армия или пък да провеждат интервюта с наследници на участници във войните за национално обединение.
И колко време е ходил със синьо рамо от отката.
Тогава запазните офицери не бяха някакви писюри. Нашите ротни бяха доценти във ВХТИ.
На нас при едни подготовки по училищата като ни раздаваха един противогаз на няколко ученика да се учим как правилно се поставя- на още сме заразени :)