Заради шмекерии с бордоваците: Може да ни спрат милиарди евросредства по Механизма за възстановяване
Шмекеруване с управителите и т. нар. бордоваци в публичните предприятия може да доведе до спиране на европейски средства за България по Механизма за възстановяване и устойчивост. Това стана ясно на заседание на парламентарната Комисия по икономическа политика в сряда.
Повод за дебат по темата стана законодателно предложение на председателя на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова за промени в Закона за лечебните заведения.
В заключителните си разпоредби то променя и Закона за публичните предприятия, приет през 2019 г. под натиска на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Той се считаше за едно от условията за приемането ни в т. нар. чакалня за Еврозоната.
Преди няколко месеца бе отложено влизането в сила на разпоредби от този закон, който цели по-голяма прозрачност при назначенията в публичните предприятия и дружества с държавна и общинска собственост.
Сега Даниела Дариткова предлага да се отмени забраната на управителите и изпълнителните членове на съветите на директорите и на управителните съвети (т.нар. бордове) да работят по служебно или трудово правоотношение, ако те са лекари или дентални медици.
Като аргумент тя посочва, че ако законът остане в сегашния си вид, се ограничава достъпът до медицинска помощ на гражданите, особено в малките населени места.
Депутатите от икономическата комисия одобриха единодушно и без дебат на първо четене предложението й, след като тя лично го защити пред тях.
По-рано през деня в пленарна зала обаче бе одобрено окончателно още едно предложение за изключение в Закона за публичните предприятия. То бе прокарано на второ четене от четирима депутати от ГЕРБ през Заключителните разпоредби на закона за железопътния транспорт.
С промяната се позволи дъщерните дружества на публичните търговски фирми да не са акционерни, но и дружества с ограничена отговорност.
От БСП възроптаха, но промяната бе приета.
На заседанието на икономическата комисия председателят й Петър Кънев изкоментира по този повод: „Използвам случая, че тук е и г-жа Маринела Петрова (зам.-министър на финансите), тук и е г-жа Дариткова. Днес стана първият пробив в Закона за публичните предприятия. Първите три предприятия вече ги освободихме да не са под режима, както сме го гласували в нашата комисия.“
Според Петър Кънев изключение се готви за Тотото и „за една сюрия други предприятия“.
„Всеки се е навързал на верижката най-накрая - тези, буквално, четири седмици, г-жо Дариткова, през преходни и заключителни разпоредби да излезе от предмета на закона. И понеже за закона отговаряме не ние тука, а отговаря Министерството на финансите, опасността в някой момент ОИСР или онези, които идваха да ни контролират, да повдигнат темата стои открита. Молбата ми е: внимателно прецизирайте по тази тема“, призова Петър Кънев, който е бургаски депутат от „БСП за България“.
В този момент думата пожела да вземе и зам.-министърът на финансите Маринела Петрова: „Едно от условията за получаване на ресурса по Механизма за възстановяване и устойчивост е също изпълнение на тези ангажименти и също прилагане на закона във вида, в който е. Така че там също има риск да не получим тези пари.“
А парите, които България се очаква да получи по този механизъм, според различни източници варират, но са около 6-9 млрд. евро грантове и 4-5 млрд. евро заеми. В този смисъл предупреждението на зам.-министърката звучи доста обезпокоително.
В комисията Петър Кънев добави: „Тука разговорът ще бъде по-различен, но след изборите. По тази наредба, както се прие, за избирането на управителните съвети практически нищо не се промени. Управляващите пак си приемат хора и си ги назначават. Само че вече не ги назначава едно министерство, ами една част - министерството, а друга част – агенцията (за публичните предприятия – б.а.). Това е друга тема, но не е за сега и най-вероятно ще бъде след изборите. И проблемът не е на законодателството, а на наредбата.“
Парламентарната лидерка на ГЕРБ Даниела Дариткова само кимаше с разбиране, след което излезе бързо за участие в заседание на друга комисия. С това темата засега приключи.
Любопитен момент е, че Министерството на финансите е дало отрицателни становища по законодателните предложения и на Дариткова, касаещи лечебните заведения, и на депутатите от ГЕРБ, свързани с предприятията от железопътния транспорт.
България отново е в дъното на ЕС.
Тя крие риск, който се споменава рядко - тя подменя конкуренцията.
Ако има силна корупцията, няма смисъл да ставаш по-добър и да се състезаваш..."
В ЕП искат да знаят води ли се разследване за изтеклите аудиозаписи и снимки на Бойко Борисов.
Oт прoкурaтурaтa трябвa дa oтгoвoрят и дoкъдe e cтигнaлo рaзcлeдвaнeтo зa прeдпoлaгaeмия cкaндaл c прaнe нa пaри (т.нaр. Бaрceлoнaгeйт) c учacтиeтo нa прeмиeрa Бoйкo Бoриcoв.
Oт пaрлaмeнтaрнaтa кoмиcия cъщo иcкaт дa знaят вoди ли ce рaзcлeдвaнe зa изтeклитe в публичнoтo прocтрaнcтвo aудиoзaпиcи и cнимки нa Бoйкo Бoриcoв, кaктo и злaтни кюлчeтa и бaнкнoти пo 500 eврo.
Може да ни спрат милиарди евросредства по Механизма за възстановяване, а също така,
и да ни осъдят да връщаме на Милиарди,
заради Чекмеджето с кюлчета злато и евра в копюри по 500