Днес имен ден празнуват Ксения и Аксиния
На 24 януари Православната църква отбелязва паметта на преп. Ксения Римлянка и блаж. Ксения Петербургска.
Имен ден днес празнуват Аксения, Аксиния, Ксения и Оксана.
Преп. Ксения Римлянка
Светското й име било Евсевия, т.е. благочестива, пише "Монитор". От детството й та чак до смъртта й нейният живот отразявал даденото й по рождение име. Цялата й душа била устремена към Господа, Нему принадлежала и Нему посветила дните си. Тя живяла през V век, припомня dnes.bg.
Родила се в Рим в богато и знатно семейство. Отрасла без никакви лишения, обградена с грижи и удобства, но душата й не се привързала към нищо земно и тя от рано решила да посвети целия си ангелоподобен живот на Господа Иисуса Христа.
Когато станала девойка, нейните родители я сгодили за велможа и сенатор. Времето на сватбата наближавало, а никой не подозирал каква буря се разраствала в душата на кротката Евсевия. Тя усърдно се молела да съумее да запази свещения си обет за целомъдрие и накрая взела тежкото, но единствено възможно решение да напусне дома си и завинаги да скъса със суетния живот на римската аристокрация, към която се числяла.
Нейните верни две слугини тръгнали с нея и останали с нея до края на живота й. За да скъса напълно с предишната си самоличност, преподобната сменила името си на Ксения, което значи странница.
Блаж. Ксения Петербургска
Блаженната Ксения Петербургска живяла в 18 в. Името Ксения означава "чужденка" или "странница". Сказанието за св. Ксения не ни разказва историята на нейното детство и юношество, но благодарение на хорската памет са се съхранили и запазили много подробности от нейния духовен подвиг и чудотворство.
От житието на св.Ксения е известно това, че била омъжена за придворния певец Андрей Петров със звание полковник. Младото семейство живеело щастливо около 3 години, защото съпругът на Ксения починал внезапно. Останалото от съпруга й наследство тя раздала на бедните, а техният дом подарила на своя позната с условието да стане приют за бедни.
От ранна утрин света Ксения обикаляла в града, а вечер отивала в полето, където се отдавала на гореща молитва. Хората не могат да приемат действия, които излизат извън рамките на нормите и св.Ксения понасяла много насмешки и оскърбления, особено от децата, които играели на улицата. Но блаженна Ксения ги приемала със смирение и постепенно хората свикнали със странностите на святата. Намирали се и добри и състрадателни хора, които й предлагали покрив, храна и топли дрехи, но тя отказвала почти всичко.
С течение на времето хората започнали да забелязват, че у Блаженната Ксения има много Божия милост и хората, които тя посещавала или от които вземала милостиня ставали щастливи и успешни в делата си. Ако Ксения влизала в даден дом, това се считало за особено добър признак. Майките се радвали, ако тя целувала техните деца и хората забелязвали, че ако тя вземе на ръце болно дете, то оздравявало.
За своя свят живот и търпение св.Ксения получила от Бога дара на прозорливостта и чудотворството. Блаженната Ксения често се явявала във видения на хора, изпаднали в трудна ситуация, предупреждавала за опасността и ги спасявала от бедствия. Св. Ксения помагала и на императори, и на обикновенни хора, живели както през 18 век, така и в съвремието.
Иконата на света блаженна Ксения помага на жените да се омъжат сполучливо, и да живеят със съпруга си в любов и съгласие. Молитвата пред светицата дава сили, учи на смирение, укрепва вярата. Молят св. Ксения за благословия в предстояща работа. Иконата спомага за постигане на успех във всички сфери на живота.
Добави Коментар