Адът по пътищата в Бургаско през 2020: 26 души са загинали при 367 тежки катастрофи
През 2020 г. на територията на област Бургас са настъпили 367 тежки ПТП с 26 загинали и 432 ранени участници в движението. За същия период на 2019 г. на територията на област Бургас са настъпили 436 тежки ПТП с 29 загинали и 551 ранени. Отчита се намаляване на броя на тежките ПТП с 69, намаляване на загиналите с 3 и намаляване на ранените участници в движението със 119. Това пише в официална справка от КАТ-Бургас за 2020 г., която Флагман.бг изиска.
При направените месечни анализи на ПТП се идентифицират две основни групи нарушения на водачите на превозни средства: несъзнателни грешки – в основата им е недостатъчно ниво на определени качества от познавателната и/или психомоторната сфера (отклоняване на внимание, неразпознаване на опасност, неправилна реакция поради незнание, неопитност, неосъзнаване на последствията, здравословен проблем, умора и стрес); съзнателни грешки - тези на взето решение, при които водачът знае, че неговите действия могат да бъдат опасни за участниците в движението, но не се съобразява с това – най-често тези действия са свързани с превишаване на разрешената скорост и употреба на алкохол и други упойващи вещества. По отношение на настъпилите ПТП по вина на пешеходци като една от най-често срещаните причини е внезапно навлизане на платното за движение.
Не се наблюдава увеличаване на броя на настъпилите ПТП по вина на неправоспособни водачи.
Статистиката показва, че се запазва броят на установените водачи, управляващи МПС след употреба на алкохол, наркотици или други упойващи вещества. Водачите се наказват с лишаване от право да управляват моторно превозно средство при установяване на концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско и химическо изследване и/или с техническо средство, определящо концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух, както следва:
- над 0,5 на хиляда до 0,8 на хиляда включително - за срок от 6 месеца и глоба 500 лв.;
- над 0,8 на хиляда до 1,2 на хиляда включително - за срок от 12 месеца и глоба 1000 лв.
Съгласно Наказателния кодекс който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда, установено по надлежния ред, се наказва с лишаване от свобода от една до три години и с глоба от двеста до хиляда лева. За управление на моторно превозно средство след употреба на наркотични вещества или техни аналози, водачите се наказват с лишаване от свобода от една до три години и с глоба от петстотин до хиляда и петстотин лева.
Водач, който откаже извършване на проверка с техническо средство за да се установи концентрацията на алкохол в кръвта се извършва проверка с доказателствен анализатор или с медицинско и химическо лабораторно изследване, а на употребата на наркотични вещества или техни аналози - с медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване.
Добави Коментар