Над 25 000 войници ще пазят встъпването в длъжност Байдън утре, очакват ли се размирици
Инаугурацията на Джо Байдън предстои по обед место време в САЩ утре, а светът тръпне в очакване на това, което ще се случи след това. Мандатът на президента Доналд Тръмп утре приключва и той ще трябва да предаде властта в ръцете на представителя на демократичната партия. Датата 20 януари 2021 г. вероятно ще остане в историята като съдбовна за бъдещето на света, като до този момент никога не е имало толкова мащабно медийно отразяване и в същото време трусове в социалната конюктюра на американците по повод изборът на президент.
Този път инаугурацията ще бъде под знака на COVID-19, с което се поставят редица въпроси за това как ще се проведе церемонията. Не само това, но събитията преди 2 седмици, когато „поддръжници на Тръмп“, част от които, парадоксално, се оказаха членове на BML и Atifa, щурмуваха Капитолия.
Над 25 хиляди войници от Националната гвардия се очаква да пристигнат най-късно до утре сутрин във Вашингтон, предава BBC.com. Тяхна задача ще е да пазят сигурността на събитието, което се класифицира в графа „национална специална безопасност“ и охраната ще бъде водена от Тайните служби на САЩ. В същото време Пентагонът даде позволение някои от войниците да са тежко въоръжени по време на събитието – картина, която със сигурност няма да се хареса на мнозина от дясното крило в щатите. За сравнение, по време на инаугурацията на Тръмп преди точно 4 години, броят на войниците бе около 8000 – 3 пъти по-малък от този, който ще пази Байдън от „народната любов“.
Вследствие на наречената от някои медии „мобилизация“ на армия по повод събитието, плъзнаха и слухове, че за утрешния ден има „подготвени“ размирици – нещо, което реално не е невъзможно след като провелите се в края на ноември избори в САЩ буквално разделиха страната на две и поставиха въпроси за легитимността на изборния процес като цяло. Твърденията, че гласуването и американския народ е бил „измамен“, за да не победи Тръмп, отчасти бяха подкрепени със солидни факти, но съдебната система в страната не одобри нито един от протестите на Републиканците след загубата и така предизвика още една вълна от недоволство.
В същото време се очаква действащият президент Доналд Тръмп най-късно до края на деня днес да обяви кои ще са стоте човека, които ще помилва и като ефект – напълно оневини от престъпленията им. През последните години тази практика се превърна в традиция за отиващите си президенти и на теоргия би трябвало да се ползва за отмяна на грешни съдебни решения или прекомерно строги присъди. На практика обаче последните няколко администрации на САЩ – както републикански, така и демократични, помилваха свои „приятели“ и политически съюзници.
Две важни имена все още имат шанс да влязат в списъка и ако това се случи датата 20 януари ще бъде историческа не само като край на една от най-спорните надпревари за президентския пост в САЩ, но и с това, че правотата и прозрачността, надделяват над мрака. Става въпрос, разбира се, за Джулиан Асанж и Едуард Сноудън, които с действията си през годините разкриха редица ужасяващи факти за управлението на САЩ както в национален, така и в междонароден мащаб.