Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

С какво е полезен сусамовият тахан?

Източник: Една.бг
Ключови думи: сусамов тахан, ползи от сусамов тахан, диета сусамов тахан

Сусамовият тахан е полутечен продукт, подобен на паста, който се получава чрез смилане на сусамени семена.

Светлият му цвят се постига, когато се използват белени семена от сусам, а по-тъмният се добива от небелени. Макар и с леко по-горчив вкус, по-тъмният вариант е по-полезен, тъй като е по-богат на хранителни вещества и минерали, намиращи се точно в обвивката. 

Този продукт има разнообразни приложения и ползи за здравето. Вижте кои са те:

Сусамовият тахан е естествен имуностимулатор. Съдържащите се в него желязо и мед участват в производството на бели кръвни телца, цинкът подпомага развитието им и стимулира функцията им да се борят с микробите, а селенът се грижи за производството на антиоксиданти и антитела.

Таханът стимулира сърдечната дейност, благодарение на омега-3 мастните киселини.

Те понижават нивата на холестерола и подпомагат лечението на сърдечно-съдови заболявания, вследствие от възпалителни процеси.  

Сусамовата паста засилва действието на антиоксидантите заради медта, която се съдържа в продукта.

Той има противовъзпалителни свойства и облекчава болката и подуването, затова се препоръчва на хора, страдащи от ревматоиден артрит.

Здравословните ползи от този диетичен продукт не свършват до тук, тъй като той е полезен и за мозъчната дейност с богатото си съдържание на омега-3 и омега-6 мастни киселини, които стимулират развитието на нервна тъкан в организма. Това спомага за състоянието на мозъка.

Мастните киселини забавят и развитието на болестта на Алцхаймер. Освен това, таханът съдържа манган, който стимулира функциите на нервната система и мозъчната дейност.

Дори да нямате никакви здравословни проблеми, е добре да консумирате често сусамова паста в натурален вид или влагайки я в различни солени и сладки ястия, като шейкове, супи, салати, сладкиши, хумус и др.

Диетичният продукт е много богат на незаменими хранителни вещества – полезните омега-3 и омега-6 мастни киселини, витамин В1, магнезий, фосфор, цинк, желязо, манган и мед. Само с една супена лъжица сусамов тахан дневно вие осигурявате на организма си 1 гр. фибри, 3 гр. протеини и 85 калории, 65 от които са от полезните мазнини.

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила