Боян Чуков: Случващото се в САЩ е конфликт със социално-класов характер
"В Америка върви процес на много бърза десакрализация". Това каза международният анализатор Боян Чуков, като цитира професора по право Джонатан Търли от университета "Джордж Вашингтон".
"Бунтовете и влизането в Капитолия профанизираха в най-свещения момент конституционната система на Америка. ... Всички хора, които пристигнаха във Вашингтон на 6 януари, заявиха, че са загубили вярата в своите управляващи. Случващото се в САЩ не е толкова боричкане между двете партии - Републиканска и Демократическа, става дума за конфликт, който има социално-класов характер", обясни още анализаторът.
Според него двупартийната върхушка е унищожила през последните години икономиката на САЩ, като се има предвид и огромните щети от Covid-19:
"След Втората световна война САЩ произвеждат 52% от световния БВП, днес произвеждат едва 18%, а консумират два пъти повече. На практика, има чудовищно обедняване на населението на Америка и един елит, който не се интересува какво ще стане с тези хора, независимо дали те са бели, афроамериканци или латиноси. Това е причината трудова Америка да гласува за Доналд Тръмп".
Боян Чуков подчерта, че пропастта между управляващи и народ много трудно ще бъде заличена:
"Да не забравяме, че Америка беше подредена и хармонична, когато икономиката вървеше добре. Известни икономисти правят прогноза, че с идването на Джо Байдън американската икономика я очаква много тежка криза най-късно в началото на есента. Което ще доведе отново до рязко влошаване на състоянието на хората в САЩ. Същите икономисти твърдяха, че при Тръмп икономиката пак ще върви надолу, но кризата ще бъде управляема и спадането ще бъде около 10%, а при Байдън ще бъде в пъти".
По думите на анализатора не малка част от политиците в Европа са стреснати от това, което става в САЩ, особено по отношение на социалните мрежи и електронната цензура. Затова водещи европейски политици поставят въпроса да се регламентира поведението на големите IT компании, защото Фейсбук и Туитър са огромни цифрови обществени пространства, които могат да се регулират само от държавата.
Чуков прогнозира, че по отношение на България идването на Джо Байдън в Белия дом ща се отрази на неправителствените организации, които са били изградени преди години от демократите:
"Те вероятно ще живнат, ще получат допълнителен финансов ресурс и вероятно политиката на САЩ, каквато беше водена през 90-те години на миналия век, ще продължи в същата посока".
Анализаторът очаква да бъде изграден инфраструктурният проект "Коридор №8", който да свърже Черноморското ни крайбрежие с пристанището във Вльора, Албания. Той подчерта, че по този начин България ще има директна връзка със Северна Македония.