Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Митничарска съдба: първо награда, след два дни - арест, а после 6 г. по съдилища

Ключови думи: Тодор Караиванов, Митница Свиленград, митничар, затвор, Свиленград, Ваньо Танов, арест

аказание от 4 години затвор наложи Хасковският окръжен съд на бившия шеф на митницата в Свиленград Тодор Караиванов в края на 2020 г. Наказанието той трябва да изтърпи при първоначален общ режим, наложена му е глоба от  5000 лв. и лишаване от правото да заема длъжност в държавната администрация за срок от 6 години.

Караиванов бе признат за виновен по две обвинения. Първото - че е поискал и приел парични суми в различни валути в общ размер на 600 евро. Второто - че е използвал служебното си положение и влиянието си над подчинените си и противозаконно е получил 10 000 евро, пише вестник Марица.

Пледоариите продължиха в два последователни дни, като самият Караиванов говори пред Темида над 4 часа, а присъдата му бе прочетена в 21.30 часа. В момента митническият ексшеф е с мярка за неотклонение "подписка". Първоинстанционната си присъда той обжалва пред апелативните магистрати в Пловдив.

 Агенти на ДАНС арестуваха шефа на Свиленградската митница Тодор Караиванов на 28 януари 2015 г. Това стана само две денонощия след като Караиванов беше награден за Международния празник на митничарите с плакет от тогавашния директор на Агенцията Ваньо Танов. 

44-годишният тогава началник бил задържан край жп гарата в пограничния град. Около 19 часа отвели Караиванов в двора на митническото управление, където го проснали, окован, по очи на земята. Междувременно агентите започнали обиск на кабинета му. Към 21 часа Тодор Караиванов бил вкаран в сградата на митницата, а претърсванията продължили до следващата сутрин. "В кабинета на Караиванов в сградата на митницата е открит приетият подкуп в размер на 600 лв. и още над 12 000 евро", обявиха разследващи.

От къщата на митническия шеф в Харманли агентите на ДАНС иззели 6000 лева от джобовете на връхните му дрехи и три чувала с оригинали и копия на документи.

Според разследващите свиленградският началник бил арестува за рушвети, които поискал от превозвачите Стилян Христозов и Хакиф Хабил, за да не минават камионите им постоянно през щателен контрол. Те подали сигнал до ДАНС на 8 януари 2015-а. Върховна касационна прокуратура е образувала досъдебно производство срещу Тодор Караиванов на 26-и същия месец.

Точно тогава бъдещият подсъдим бе награден с плакет за Международния празник на митничарите. С постановление на главния прокурор по онова време Сотир Цацаров делото бе разпределено за разследване на Специализираното звено за борба с корупцията на Софийската градска прокуратура.

Тодор Караиванов е от Харманли. Когато го задържаха, имаше 15-годишен стаж в системата и при ареста му беше изпълняващ длъжността началник, но бе единственият допуснат кандидат в конкурса за същото шефско място. Дори бе издържал първия етап на конкурса и му предстоеше интервю.

Караиванов бе назначен да оглавява същата служба от Ваньо Танов и при предишното управление на ГЕРБ. През август 2013 година Тодор Караиванов беше преназначен в централното митническо управление. Есента на 2014-а бе командирован обратно в Свиленград.

Самият Караиванов отрича обвиненията и до ден днешен. Той твърди, че е жертва на скалъпена история, след като засегнал интереси при съвестното вършене на работата си. Според него извършените експертизи показали, че по ръцете му няма следи от веществото, с което били белязани парите, описани от разследващите в томовете по делото. Той нямал представа откъде са се взели намерените пачки в кабинета му.

"Това е провокация срещу мен. Тя продължава от 2010 г. от хора, които не искат нищо да се промени в държавата", така се обърна към медиите Тодор Караиванов, докато конвой от 8 полицаи го водеше към съдебната зала преди шест години.

Не съм оказвал съпротива при задържането ми. В сряда вечерта, когато това се случи, срещу мен изскочиха трима цивилни. Те не се легитимираха. Помислих, че искат да ме оберат, затова побягнах. Паднах в локва, а те скочиха върху ми", бе версията на митническия шеф.

Той заяви още, че атаките срещу него започнали още от 2011 г. През август 2013-а пък бил заплашен с убийство, за което подал жалба в Хасковската окръжна прокуратура. Тогава той отиде на работа в централното митническо бюро. Според него по това време направил изявление, че ще бори не само контрабандата на ГКПП "Капитан Андреево", но и на други интересни български пунктове.

 

"Само за няколко месеца, откакто се върнах обратно в Свиленградската митница, ударихме два големи контрабандни канала. Единият бе за цигари за 1,5 млн. лева на "Капитан Андреево", а другият - на пункта с Гърция - "Капитан Петко войвода". Явно не съм удобен, а държавата гони не контрабандистите, а тези, които се борят с тях", заяви още Караиванов.

Първоначално той бе задържан под стража с определение на хасковските окръжни магистрати. Впоследствие Апелативният съд в Пловдив го освободи от килията с мярка за неотклонение 5000 лв. гаранция. Веднага след това харманлиецът се разплака.

Съдия Васил Гатов каза, че обстоятелствата са се променили. Нямало опасност Караиванов да се укрие, още повече че има забрана да напуска страната. Не била налице и предпоставката да извърши друго престъпление, тъй като е отстранен от длъжност, заяви магистратът.

„Няма основания, които да водят до извода, че този човек може да извърши други престъпления извън тези, свързани с работата му”, са мотивите на апелативните магистрати.

Съдът отбеляза също така, че когато общественото мнение става съдник, правото напуска съда. „Този състав се съобразява не с общественото мнение, а с доказателствата по делото”, отсече Васил Гатов.

Преди това обвиняемият ексначалник на Свиленградската митница изнесе разтърсваща реч. Беше се подготвил предварително. С вълнение той прочете собственоръчно изписани две страници, в които си направи идеална трудова и житейска характеристика.

„Двадесет години съм работил в системата и съм градил име, за да стигна до тази длъжност. Борил съм се срещу организираната престъпност. Пресякъл съм канали за стотици хиляди левове, с които държавата щеше да е ощетена. Сега в ареста съм в една килия с престъпници, с които съм се борил! Дискредитирането е по-тежко от смъртта! Чувствам се убит”, разтърси залата Караиванов.

 

1
Коментара по темата
1.
Съпоставка
16.01.2021 19:21:43
Значи Флорината го "простнали", а митничарския го "проснали".
Тия хора могат ли да простират и да гладят? Да "лобирам" за тях да ги наемат на работа в някоя обществена пералня :)
  Добави Коментар
Модни дизайнери отказват да облекат Мелания Тръмп за инаугурацията Световните брандове не искат да бъдат свързвани с мъжа й В ДГ „Мечо Пух“ в Равда се проведе вътрешна квалификация за педагогическия екип
Парите са сред най-силните мотиватори за отказ от пушенето Проучване показва, че хората са много по-склонни да се откажат от цигарите срещу финансови награди Забраниха концесията на това райско място край морето Все още обаче не е намерено решение на проблема с ремонта на буните на плаж "Болата"
Милиони по света чакаха тази снимка Хамилтън отбеляза първия си ден в известната фабрика на Prancing Horse в Маранело с публикация в социалните медии, изразяваща радостта си от постигането на "мечта“ от цялата му кариера, предава Sky Sports Първи случай на маймунска шарка в България Мъж се заразил по полов път
Тежка катастрофа взе жертва на „Цариградско шосе“ в столицата Движението е затруднено Първо напрежение в управляващото мнозинство БСП срещу военния министър за помощта към Украйна
Само две яйца и малко юфка, ще спретнете уникална вкусотия Вижте рецептата Продадоха къщата от "Сам вкъщи" за 5,5 млн. долара Дори Маколи Кълкин обмисляше закупуването ѝ
Разбра се коя е блондинката до Гришо, не е никак случайна Гаджета ли са Димитров и Фей София Николополу, чудят се феновете Пребиха готвачка от "Хелс китчън" Тя разкрива как години наред е страдала от насилие