С още евросредства България затяга контрола на европейските външни граници
Засилването на смесения миграционен натиск към Европейския съюз в последните години е сериозното предизвикателство за България, явяваща се външна граница на ЕС. Осъществяване на патрулна дейност в зоните за граничен контрол на външните сухоземни граници на Евросъюза / дълбочина в територията на страната от 30 км и дължина 818 км./, както и разпределението на тежестта на проблема между страните членки, подтикна България към кандидатстване за допълнителна подкрепа на националните усилия за ефективен контрол на европейските външни граници.
В тази посока, чрез инструмента за финансова подкрепа за външните граници и визите, част от Фонд „Вътрешна сигурност“, бяха разпределени средства за разширяване на капацитета за надзор, реакция и гранични проверки, намаляване на миграционния натиск по външните сухоземни граници на ЕС и предотвратяване на незаконното им пресичане.
Дейностите са реализирани в рамките на грантови споразумения „Подкрепа на усилията на Република България за справяне с миграционния натиск по външните граници“, „Незабавно укрепване на капацитета за интегрирано наблюдение, комуникация и информационни системи на външните граници на Република България“ и „Повишаване капацитета за противодействие на миграционния натиск по българските външни граници“, подписани между Европейския съюз, представляван от Европейската комисия (ЕК), и Министерството на вътрешните работи.
Главна дирекция „Национална полиция“, Главна дирекция „Гранична полиция“ и Дирекция „Комуникационни и информационни системи“ са структурите на МВР, бенефициери по изпълняваните проекти, съфинансирани от Механизма за спешно подпомагане на ЕС по Фонд „Вътрешна сигурност“ и републиканския бюджет. За реализиране на дейностите, заложени в грантовите споразумения, Министерството на вътрешните работи обяви поредица от обществени поръчки. Част от съществените инвестиции, направени във връзка с финансирането, което Република България получи за справяне с миграционния натиск и охрана на границата, са за развитие на Интегрираната система за наблюдение на българо-турската граница, за закупуване на ИТ оборудване и развитие на Националната шенгенска информационна система, за развитие на системата ТЕТРА на МВР - основен начин за комуникация по границите на България, за закупуване на високопроходими автомобили за всички областни дирекции на МВР (ОДМВР) по външните граници на страната и за Главна дирекция „Гранична полиция”, както и за текущи разходи за охраната на външните граници на ЕС.
Едно от грантовите споразумения е проекта „Незабавно укрепване на капацитета за интегрирано наблюдение, комуникация и информационни системи на външните граници на Република България”. Основната цел на проекта е свързана с разширяване капацитета на „Гранична полиция” за наблюдение, реакция и гранични проверки на българо-турската граница. В тази посока автоматизираната информационна система за граничен контрол и Националната компонента на Шенгенската информационна система (Н.ШИС) е с укрепен капацитет - доставени са лицензи за междуплатформено програмно обезпечение и приложни софтуерни продукти, лицензи за системата за управление на базите данни, приложени, инсталирани и конфигурирани са софтуерни продукти и платформи за виртуализация, оптимизирана и подобрена е инфраструктурата на центровете за съхранение на данни.
Възможностите на ТЕТРА комуникационната система на МВР на външните граници на Европейския съюз са надградени с инсталиране на ново поколение TETRA DXT и TETRA базови станции. Предоставени са TETRA радиотерминали, включително лицензи. В хардуерно и софтуерно отношение също е помислено – надградени са съществуващите сървърни системи за управление и поддръжка, контрол на мрежата и абонатите (NetAct, DWS), както и системата за GPS. Разширени са и Системите за интегриран граничен контрол по външните граници на Европейския съюз. Възстановена е работоспособността на първата част от Интегрираната система за наблюдение (ИСН) по границата с Република Турция от ГКПП Капитан Андреево до ГКПП Лесово.
В съответствие с проектните дейности е разширена интегрираната система за гранично наблюдение по българо-турската граница. Доставено и инсталирано е оборудване за изграждане на защитена мрежа за гласови комуникации между четири контролни центъра на „Интегрираната система за граничен контрол по българо-турската граница“. В резултат от изпълнението на проекта е оптимизирана и подобрена сигурността на инфраструктурата в центровете на МВР за съхранение на данни. Осигурена е бърза комуникация между крайните потребители на автоматизираната информационна система за граничен контрол и Н.ШИС. Гарантирана е по-сигурна и непрекъсната връзка посредством цифровата радиокомуникационна система по TETRA стандарта. Подобрена е работата на локалните и регионалния координационен център, както и управлението на силите и средствата за противодействие на опитите за незаконно навлизане на територията на Република България.
Добави Коментар