След COVID 19: Опасност от тромбози и внезапна смърт
Все повечето преболедували коронавирус поставя проследяването на възстановителния процес на преден план. Специалистите препоръчват след края на заболяването непременно да се направи консултация с кардиолог и ангиолог, за да се прецени степента на увреда и последващата възстановителна терапия. Вече са категорични доказателствата, че коронавирусът атакува не само белите дробове, но и кръвоносните съдове.
"До кръвни съсиреци се стига и при други болести, но не толкова често, както при хората, болни от или преболедували Ковид-19", казва Нилс Кухер, директор на отдела по ангиология към Университетската клиника в Цюрих.
При COVID 19 възпалението на кръвоносните съдове е водещото за образуването на тромби и води до склонност към запушване.При коронавируса се получават много малки запушвания, които водят до намален обем кръв, която преминава през белия дроб, мозъкът, бъбреците или сърцето. Опасно е когато тромбът се откъсне. Документирани са множество случаи на внезапна смърт след преболедуване на ковид именно заради тромботични усложнения- кръвните съсиреци могат да стигнат до белия дроб, сърцето или мозъка и да причинят белодробна емболия, инфаркт или инсулт. Тромботичната микроангиопатия доказано остава най-честата причина за усложнение при възрастни пациенти, боледували от коронавирус.
„Тромбозата е чест спътник на коронавирусната инфекция и това е причината в лечението да се изписват разреждащи кръвта препарати или така наречените антикоагуланти. Като специалист по ангиология съветвам всеки, преболедувал COVID 19 да направи консултация с ангиолог именно заради тази тромбоза. Приемът на антикоагуланти продължително време без лекарско предписание може да бъде животозастрашаващо, а преценката кога да бъде спряна терапията след боледуване от коронавирус е строго индивидуална.“ обяснява ангиологът и кардиолог д-р Светлин Цонев, д.м. от УМБАЛ „Александровска“ в София.
Той е един от малкото ангиолози в България и е част от екипа гостуващи лекари, които периодично преглеждат в университетска болница „Дева Мария“ в Бургас. На 14 и 15 януари д-р Цонев отново преглежда пациенти в Бургас, а час все още може да бъде запазен на тел. 056 89 62 62