Успехът на учениците в Бургаско скочил нагоре по време на онлайн обучението
Своеобразен парадокс се наблюдава по отношение на онлайн обучението, въведено заради пандемията. От една страна всички, в това число учители, ученици и родители, са на категорично мнение, че присъствената форма е много по-благоприятна за развитието на децата; но от друга резултатите показват, че общият успех за миналата учебна година, е бил по-висок от този през предходната. Това каза пред Флагман.БГ директорът на РУО-Бургас инж. Виолета Илиева, която припомни, че дори успехът на матурите е бил по-висок за 2019-2020, спрямо 2018-2019 г.
Обяснение на този феномен може да се открие в няколко фактора. Първият е мотивацията за получаване на знания у децата. Ако такава липсва, успехът им страда в онлайн средата, защото опцията за контрол от страна на учителите е сериозно ограничена без пряк контакт с децата. „Ако обаче ученикът е мотивиран, онлайн обучението само допълва това, дава му среда, в която свободно може да получава нова информация и да допълва наученото в училище. С това се обяснява, според мен, по-високият успех. Наблюдавахме, че точно силните и любознателни ученици повишиха драстично оценките си, докато тези, които приеха онлайн обучението като почивка, той или остана същия, или дори спадна“, разкри Виолета Илиева. Тя допълни, че огромен принос за успеха на учениците са имали и родителите им, които са ги насърчавали допълнително в процеса. Въпреки това тя е категорична, че връщането в класните стаи е необходимо и неизбежно – в един или друг момент – ще се случи.
В същото време, както Флагман.БГ писа, училищата в Бургас вече са напълно подготвени да приемат учениците в класните стаи въпреки пандемията. Готовност има обаче и в другата посока – ако се наложи онлайн обучението да продължи заради потенциално усложнение в епидемичната обстановка. Министерството на образованието е предоставило 755 лаптопа за ученици в неравностойно положение в областта, а всички учители, които до този момент са нямали достъп до интернет, вече имат и са преминали успешно обучение за прилагане на конкретни знания за това как да боравят с онлайн класните стаи.
Припомняме, че най-рано утре и най-късно в понеделник ще има яснота под каква форма ще продължи учебната година – присъствено или онлайн. Решението ще бъде взето от министъра на образованието Красимир Вълчев и съгласувано както с представителите на Националния оперативен щаб и анализ на епидемичната обстановка, така и с премиера Бойко Борисов.
И да оправите светофара до МОЛ-а за пешеходците.
Как не ви е срам!За глупаци ли ни взехте?!
Като родител все мислех,че пропадането на поколенията е спряло и сме стигнали дъното...УВИ!
С това "дистанционно" поколение дълбаем в дъното...
И само си представете утре как ще ни лекуват бъдещите лекари,които близо 10 месеца не са влизали в лечебно заведение...дистанционно!
НЕ ВИ ВЯРВАМЕ.
ИСКАМЕ ДЕЦАТА ДА ТРЪГНАТ ПО-СКОРО НА УЧИЛИЩЕ, А УЧИТЕЛИТЕ НА РАБОТА.
СТИГА СТЕ СИ ЛЕЖАЛИ У ДОМА УЧИТЕЛИ.
Само си представете ситуацията, в която е зададена задача за самостоятелна работа и ученикът е отворил тиймса, а заедно с него и браузъра с търсачката на Гугъл, ако иска може и да си пусне автоматичния редактор, дето открива грешките в текста. Пълен ташак