Варна и Бургас гневни на екоминистъра, контрираха го с ирония "Зоро-Ревизоро"
Извънредна пресконференция дадоха днес във Варна областния управител Стоян Пасев и директорите на Вик Варна и ВиК Бургас Валентин Вълканов и Ганчо Тенев. Поводът за нея станаха думи на екоминистъра Емил Димитров-Ревизоро, който тази сутрин обяви, че държавните институции са бездействали 11 месеца и щяло да има режим на водата от май 2021 година. Те бяха гневни на твърденията му и показаха документи, че Ревизоро спекулира с цифрите, а самият той е уведомил едва през септември, че трябва да се търси алтернативен водоизточник.
"В момента няма криза, не сме застрашени от воден режим. Всичко, което беше изговорено сутринта, е политическо говорене и се търси сензация. Не знам от какво е продиктувано. Още повече, че министърът на околната среда и водите през цяло лято бе във Варна и никога не го бе поставил като казус. Работихме по други теми, не става и дума за яз."Камчия". Ако имаше такъв казус, бе редно да се извикат всички заинтересовани страни, да се седне на масата и да се изясни проблемът. За мен е недопустимо! От ранга на министър да научаваме, че някои органи бездействат, ако въобще има казус. За мен е политическо говорене, с цел да се извлекат някои дивиденти. Първото писмо, което е дошло е от 28 септември 2020 година и с него се казва, че трябва да се мисли за алтернативи при сушева година. Към този момент има достатъчно вода, за да захраним двете области", гневен бе областният управител на Варна Стоян Пасев.
В края на брифинга той намекна, че Ревизоро се готвел да излезе на изборите като кандидат-депутат в Бургаска област. Общоизвестен факт е обаче, че отношенията му с партията, която го върна в политиката - ВМРО са силно влошени. Напоследък се спекулираше, че той ще се присъедини към политическия проект на Слави Трифонов.
Началникът на ВиК Бургас инж.Ганчо Тенев уточни, че обемът на яз "Камчия" в момента е 123 млн. кубика, а до запълване на капацитета му остават още 110 млн. кубика. Той е категоричен, че не сме изправени пред хипотезата за воден режим, тъй като общото потребление за месец за Варна и Бургас е 6 млн. кубика, през лятото били необходими по 8 млн.кубика за трите месеца. Инж.Ганчо Тенев е оптимист, че нивото на водата в язовира се покачва още заради валежите през зимния сезон.
"Не знам какъв е бил преди да стане министър - Ревизоро ли, Зоро ли?... Но това прилича повече на политическо говорене, мъчене да се изкара дивидент от цялата история", заяви Пасев. "Видно не е компетентен, или не са му обяснили достатъчно добре", допълни го Валентин Вълканов, началник на ВиК Варна.
"Доста време мълчахме, защото това не е първата медийна атака от този министър", обясни Вълканов. Той подчерта, че количеството изразходвана питейна вода във Варна е по предварително зададен график. Той обясни и защо не трябва да се спира водата по деривация "Китка", като уточни, че това може да се случва само за профилактика и то само два пъти в годината. По думите му, за да функционира нормално деривацията, е нужно през нея да минават минимум по 700 литра в секунда, а максимално 2 400 литра в секунда.
През декември обаче МОСВ намали водоподаването, което е абсолютно недопустимо в условията на пандемия, допълни Пасев. Той изказа мнението си, че трябва да се мислят превантивни мерки за осигуряване на алтернативни източници за двата града, но без да се създава паника сред хората, и даде увереение, че няма риск от режим на водата. С изкуственото създаване на проблем вероятно министър Димитров търси политически дивиденти два месеца преди изборите, но подобна липса на комуникация е недопустима, обобщи Пасев.
За захранването на Бургас от язовирите "Ахелой" и "Порой" Тенев посочи, че по проекта се работи активно, но има закони и е невъзможно дружеството да полага тръби в ниви частна собственост, без наличие на промени в устройствените планове.
Това е все едно да имаш два такива язовира при нулеви загуби.