България ограничава миграционния натиск със стратегия
Засилването на смесения миграционен натиск към Европейския съюз в последните години е сериозното предизвикателство за България, явяваща се външна граница на ЕС. Осъществяване на патрулна дейност в зоните за граничен контрол на външните сухоземни граници на Евросъюза / дълбочина в територията на страната от 30 км и дължина 818 км./, както и разпределението на тежестта на проблема между страните членки, подтикна България към кандидатстване за допълнителна подкрепа на националните усилия за ефективен контрол на европейските външни граници.
В тази посока, чрез инструмента за финансова подкрепа за външните граници и визите, част от Фонд „Вътрешна сигурност“, бяха разпределени средства за разширяване на капацитета за надзор, реакция и гранични проверки, намаляване на миграционния натиск по външните сухоземни граници на ЕС и предотвратяване на незаконното им пресичане.
Дейностите са реализирани в рамките на грантови споразумения „Подкрепа на усилията на Република България за справяне с миграционния натиск по външните граници“, „Незабавно укрепване на капацитета за интегрирано наблюдение, комуникация и информационни системи на външните граници на Република България“ и „Повишаване капацитета за противодействие на миграционния натиск по българските външни граници“, подписани между Европейския съюз, представляван от Европейската комисия (ЕК), и Министерството на вътрешните работи.
Главна дирекция „Национална полиция“, Главна дирекция „Гранична полиция“ и Дирекция „Комуникационни и информационни системи“ са структурите на МВР, които са бенефициенти по изпълняваните проекти, съфинансирани от Механизма за спешно подпомагане на ЕС по Фонд „Вътрешна сигурност“ и републиканския бюджет.
За реализиране на дейностите, заложени в грантовите споразумения, Министерството на вътрешните работи обяви поредица от обществени поръчки. Част от съществените инвестиции, направени във връзка с финансирането, което Република България получи за справяне с миграционния натиск и охрана на границата, са за развитие на Интегрираната система за наблюдение на българо-турската граница, за закупуване на ИТ оборудване и развитие на Националната шенгенска информационна система, за развитие на системата ТЕТРА на МВР - основен начин за комуникация по границите на България, за закупуване на високопроходими автомобили за всички областни дирекции на МВР (ОДМВР) по външните граници на страната и за Главна дирекция „Гранична полиция”, както и за текущи разходи за охраната на външните граници на ЕС.
Едно от грантовите споразумения е проектът „Подкрепа на усилията на Република България за справяне с миграционния натиск по външните граници”, целящ основно подпомагане и организиране по ефективен начин на дейностите за граничен контрол по външните сухоземни граници на Европейския съюз.
В тази връзка са доставени три мобилни системи за наблюдение, посредством които е възстановена ефективността, надградени са и са върнати в експлоатация съществуващите мобилни системи за наблюдение. Доставени са и три стационарни контролни системи. На ГКПП Малко Търново е изградена система за видеонаблюдение, която е част от цялостната интегрирана система за видеонаблюдение по граничните контролно-пропускателни пунктове, състояща се от централна компонента и локални системи за видеонаблюдение с аналитични функционалности. За подпомагане на дейностите по граничен контрол е доставена и въведена в експлоатация система за наблюдение за хеликоптер, както и 70 AFIS и 70 EURODAC станции за регионалните и местни полицейски поделения във външните гранични зони за регистрация и идентификация на граждани на трети страни, както и на лица без гражданство, задържани за незаконно преминаване на външните граници.
Не на последно място в изпълнение на проекта за справяне с миграционния натиск по външните граници са доставени три мобилни рентгенови системи за сканиране на карго контейнери и моторни превозни средства, системи за пулсово засичане, десет ръчни видеоскопа за откриване на тайни поделения и кухини в МПС, контейнери и железопътни вагони, 100 скенера и 90 четеца за документи и др.
Служителите от Главна дирекция „Гранична полиция” и регионалните дирекции са оборудвани с общо 70 патрулни автомобила с висока проходимост и 10 специализирани ATV, а за нуждите на служителите от дирекция „Национална полиция“ и Дирекция „Жандармерия“ са доставени 350 автомобила с повишена проходимост. 341 от автомобилите, с които се осъществява патрулна дейност в зоните на външните сухоземни граници, са оборудвани със системи за видеоконтрол, а девет са мобилни технически работилници за поддръжка на терен на системата за комуникация TETRA. С цел интегриране към съществуващата система за видеонаблюдение на МВР, 341 от автомобилите с повишена проходимост са оборудвани допълнително, а за служителите, осъществяващи граничен контрол и охрана на границите са осигурени 1 593 бронежилетки, девет детектора за метални предмети и лични предпазни средства. По проекта са доставени четири 20-местни и два 50-местни автобуса за придружаване на задържани лица и персонал, както и на 17 специализирани автомобила за превоз.
В резултат на изпълнението на проекта е обезпечено предприемането на спешни мерки за намаляване на миграционния натиск по външните сухоземни граници на ЕС и за превенция на незаконното им преминаване. Предоставена е подкрепа на Главна дирекция „Гранична полиция“ за ефективно организиране на дейностите по граничен контрол при спазване на човешките права и защита достойнството на мигрантите посредством употребата на модерно и адекватно специализирано оборудване и моторни превозни средства.
Добави Коментар