Доц. Дончев: Водим война с микроскопичен враг, можем да го атакуваме само с ваксините
България е в война. Доскоро тя бе асимитрична без фронтове. Врагът не е толкова въоръжен, както са добрите момчета с белите престилки. След втората вълна обаче се оформи фронтова линия - болниците, където се видя как този микроскопичен враг ни побеждаваше. Това каза в „Събуди се“ по Нова телевизия оториноларингологът от ВМА доц. Дончо Дончев, който вече седем пъти е дарявал плазма за лечението на болни от коронавирус.
„Врагът не е толкова въоръжен, както са добрите момчета с белите престилки. Досега ние бяхме в отбрана и все още сме. С всички сили се пазим. Единственото средство, което може да ни позволи да атакуваме този враг, е ваксината“, добави той.
„Въпреки че съм преминал през COVID-19, си поставих ваксина поради две причини. Първата е, че вече минаха седем месеца от заболяването и концентрацията на антителата срещу вируса започна да намалява. Втората е, че така давам личен пример, тъй като се разгърна една пропаганда срещу световния опит да се спасят колкото може повече хора от тази напаст – така наречената антиваксърска кампания“, коментира доцентът.
Причиних големи неудобства на семейството си през тази година, но това е война, която за първи път се води на територията на майка България, сподели той.
Явно само с думи, ние като лекари, няма да успеем с нея, затова трябва да покажем, че няма от какво хората да се притесняват, заяви Дончев.
„Не знаем нито като лекари, нито като хора колко дълго продължава естественият имунитет и до каква степен преболедувалите го развиват. Ваксината е продукт на усилията на десетки хиляди светли умове на познанието и практиката”, добави той.
Според него, човек не бива да разчита само на възможността да преболедува без последствия.
„Откакто е започнало ваксинирането срещу инфекции, започва нарастване на човешката популация. Това, че днес сме 7 млрд. по света, го дължим на ваксините, а не новостите в лечението”, каза още той.
Първичната диагноза е енцефаломиелит - възпаление на главния и гръбначния мозък