Диверсификацията с азерския газ е хубаво нещо, но „Булгаргаз“ не си свърши работата докрай
Правителството днес се похвали, че от 1 януари към България тръгва азерският газ, с което се осигурява така нужната диверсификация. От партия АБВ реагираха скептично. Потърсихме за трето мнение популярния експерт Васко Начев.
- Г-н Начев, реално ли е това, което съобщи правителството, че до дни тръгва азерският газ за България?
- Да, напълно реално е. Този договор е от 2015 г., така че няма нищо изненадващо. Друг е въпросът, че този газ трябваше да влиза по интерконектора „Гърция – България“, но тъй като той не е изграден, се налага входната точка да е друга, макар и като временен вариант. Аз силно се съмнявам, че до октомври 2021 г. интерконекторът ще бъде готов, както заявяват, но това е друга тема.
- От АБВ излязоха с позиция, че би трябвало да получаваме неустойки по 90 000 лв. на ден за това забавяне с интерконектора. Изчисляват, че цялата неустойка за целия период трябва да е 17 млн. лв.
- Това са на Румен Петков глупостите. Няма нищо общо с реалността. Има договорка с консорциума „Шах Дениз II”, в който влизат няколко компании. Единственото нещо, което не е ясно, е на каква цена ще идва този газ. „Булгаргаз“ трябваше да предоговори условията, тъй като през 2015 г. цената бе базирана основно на нефтения индекс, по-скоро на дериватите, и газьол и мазут. Сега нещата са по-различни. Знаете, че с „Газпром експорт“ благодарение на Европейската комисия, разбира се, бе предоговорена формулата, по която да става пресмятането на цената на газа, който ние получаваме. За азерския газ това не беше направено. Сега на международните пазари цената на нефта не е толкова висока и може би няма да бъде съществена разликата, но рискът е огромен, ако не се предоговорят нещата, тъй като този договор не е за една година, а е за 25 години напред. Т.е. добре е да бъдат предоговорени условията.
- Т.е. има риск азерският газ да е по-скъп?
- Трудно ми е да кажа в момента. Тези неща са въпрос на смятане. Най-вероятно той ще бъде близко до цената, която така или иначе е по другия договор. Но не мога да кажа, дали в момента той е по-евтин или по-скъп, тъй като другата формула е 60 на 40. Т.е. при формиране на цената, 60 процента идва от спот пазар и 40 – от цената на нефта.
- За първи път ли ще получаваме газ, който няма да е от Русия?
- Всъщност миналото и това лято внесохме известни количества през терминала в Ревитуса, но те бяха по-скоро имиджови, отколкото нещо кой знае какво. Целта по-скоро бе да покажем, че сме готови за други варианти. Ако говорим за тръбопровод и за сключен дългосрочен договор, действително е за първи път.
- Да очакваме ли все пак падане на цената на газа като цяло след новината за азерския газ?
- Не, не. Вижте, това по никакъв начин няма да рефлектира върху цената... Аз не искам да спекулирам, знам някои детайли в този договор, но не би било коректно да излизат от мен.
- Защото нали все пак разчитаме на диверсификацията за...
- Да, диверсификацията е, за да натиска цените да не вървят нагоре, но не означава, че при още един доставчик цената ще стане наполовина. За да смятаме такова нещо, трябва доста голяма доза наивност. Хубаво е, че се случва въпреки всичко. Но пак ви казвам - „Булгаргаз“ не си свърши работата докрай. Защото, да ви кажа честно, на тях не им трябва този газ и те сега ще бъдат изправени пред трудност какво да го правят, тъй като потреблението пада по обясними причини, а в същото време ние трябва да вземем другия газ по другия договор.
- И от АБВ поставиха този въпрос.
- Политическото говорене е добре известно, не съм гледал, нито ще отделя внимание какво са казали от АБВ, но... добре, спирам дотук.
- За АБВ е известно, че имат проруски позиции.
- Не е само това. Много са далеч от истината, мен това ме дразни. Иначе – окей, всеки има право на мнение, но когато спекулираш... Попитайте АБВ какво ще стане с тази транзитна такса, която ние очакваме от „Газпром“ до 2029 г. по трансбалканския газопровод и какво е тяхното мнение. Тъй като те скачаха до небесата, че „Балкански поток“ е закъснял и това е супер решение и час по-скоро трябва да се случи – и за „Южен“ и за „Балкански“ и за всички видове потоци, идващи от руска страна. Та за тези загуби може да ги попитате.