И бързите антигенни тестове вече ще доказват COVID-19
Бързите антигенни тестове се добавят като лабораторен критерий в дефиницията за случай на COVID-19. Това става със заповед на здравния министър, посочват от здравното министерство. От там допълват, че с това решение се дава допълнителна възможност за лабораторна диагностика на заболяването в страната.
Така лицата с положителен антигенен тест щe бъдaт отчитани като потвърдени случаи на СОVID-19 в Единния информационен портал и ще подлежат на 14-дневна изолация, а техните близки контактни лица - на 10-дневна карантина, ред, прилаган и при случаите, потвърдени с PCR тестове.
Провеждането на бързи антигенни тестове ще се извършва от лечебни заведения (самостоятелни медико-диагностични лаборатории, медицински и диагностично-консултативни центрове, лечебни заведения за болнична помощ, центрове за спешна медицинска помощ, комплексни онкологични центрове) и РЗИ.
Прилагането на бърз антигенен тест следва да се извършва съобразно посочените в заповедта критерии, които включват при болни лица - провеждане в рамките на 5 дни от началото на клиничната картина, а при контактни лица - в рамките на 7 дни от последния контакт със заразен с коронавирус.
При лица с наличие на клинични симптоми, отговарящи на критериите за COVID-19 и отрицателен резултат от бърз антигенен тест, следва да се проведе изследване по метода PCR, а при невъзможност - да се извърши нов бърз антигенен тест след 2-4 дни.
Направените до момента бързи антигенни тестове няма да се включат със задна дата в официалните данни за потвърдените в страната случаи, съобщават още от здравното министерство.
Според последните данни повечето българи все още не са сигурни ваксините на коя компания да изберат, а мнозина считат за най-далновидно да изчакат следващи версии и разработки.
"78% от българите имат съмнения, че първите ваксини ще са бъгави, със слаби микрочипове и няма да върви гладко "фейса" на тях. Също така искат нещо, на което са гледали в youtube дали прави хубави нощни снимки и колко държи батерията" - споделя студент по социология, поставен за лице на фирмата, направила проучването със съмнително финансиране.
62 на 100 от запитаните в рандомизирано извадково телефонно анонимизирано проучване сред 34 приятеля, помолени да попълнят една онлайн анкета, пък посочват, че биха се имунизирали, само ако няма достатъчно ваксини и трябва да използват връзки и корупция, за да уредят себе си и близките си с доза.
105% от попитаните пък едновременно подкрепят мерките и грижите на правителството, не вярват в съществуването на вируса и смятат, че всичко това е с цел световните елити, които контролират всичко, да сринат света, за да контролират всичко.
1. Чрез ръкуване, прегръдка или целувка
2. Чрез кашлица и хрема
3. При използване на обществен телефон
4. При посещение в болница
5. От обща храна, прибори за хранене и чаши
6. При използване на обществени чешми
7. При използване на бани и тоалетни
8. При използване на обществени плувни басейни
9. При ухапване от комар или други насекоми
10. При работа, социални контакти или съжителство с ХИВ-позитивни хора.