Новият щам на коронавируса - въпроси и отговори: Ще са ефикасни ли ваксините?
Учените, изследващи съобщената наскоро нова мутация на SARS-CoV-2 смятат, че все още има много неизвестни, свързани с ефектите на тази разновидноста на патогена. Тя е с кодово име B.1.1.7. и се среща изключително често сред множеството нови случаи във Великобритания, което наложи затварянето на държавата и ограничението на полетите от и към нея в събота. Мутацията предзвиква няколко въпроса, чиито отговори са от жизненоважно значение за бъдещото развитие на пандемията.
Абнормална ли е мутацията?
„Всичко това е много стандартно за вирусите като цяло – например инфлуенцата. Няколко различни типа вируси могат да атакуват един и същ човек, като резултатът е хибридна мутация между тях. Това е само един от начините, по които природата натурално развива вирусите”, казва д-р Джулиан Танг – клиничен вирусолог към университета в Лестър. Всяка промня в поведението навирусите обаче зависи много на типа и на размера й, като същото важи и за този, причиняващ COVID-19.
„Коронавирусите мутират през цялото време. Не е неочаквано, че и SARS-CoV-2 го прави”, потвърди проф. Джулиан Хискокс – председателя на катедра Инфекции и световно здраве към университета в Ливърпул.
Защо мутацията B.1.1.7 е важна?
Откакто вирусът бе засечен за пръв път в Ухан, Китай, той е претърпял множество промени. Но според предварителните геномни изследвания, Великобританския вариант има необичайно големи на брой генетични промени – основно в протеинът на патогена, който е отговорен за това как вирусът се свърза с човешките клетки.
Причината за това, че Великобритания бе поставена на практика под пълен локдаун заради новия щам е, че първо – тази мутация отговаря за огромна пропорция от новите случаи в страната, и второ – броят на новите случаи, свързани с вече заразен с B.1.1.7 расте главоломно, което дава основание да се смята, че мутацията се разпространява с до 70% по-бързо от обикновения коронавирус.
Повлияни ли са резултатите от тестовете?
Една от мутациите на новия вариант на вируса е изтрила 6 базови двойки от генома на патогена. По съвпадение, този регион от генетичния му код е един от трите, използвани при извършване на PCR тестовете. Така, ако тестът използва този конретен регион, резултатът би следвало да е отрицателен, защото просто няма съвпадения там”, обясни д-р Джефри Барет – директорът на SARS-CoV-2 геномната инициатива в Института Уелком Сангер, Великобритания.
Въпреки това, ако PCR тестовете бъдат настроени на другите два канала (региона) от вирусния ген – там, където мутацията не е изтрила базовите двойки – те би трябвало да работят безотказно.
„Не съм запознат да има PCR тест, който да използва само един от регионите. Ако има такива обаче те трябва да бъдат изследвани обстойно”, допълни д-р Барет.
По-опасен ли е новият щам?
Властите във Великобритания на този етап само предполагат, че мутацията може да се окаже по-лесно предавана от човек на човек. Част от учените са съгласни с това предположение, но опити да се разбере причината за мутацията продълават.
„Правилно е заплахата да се приема на сериозно. Въпреки че има само 23 мутации в генетичния код от 30 000 нуклеотиди, този вариант на вируса действително изглежда между 40 и 70% по-лесно разпространяващ се”, каза проф. Питър Опеншоу – бившият президент на Великобританското общество по имунология. Той обаче допълва, че засега няма данни новата мутация да причинява заболяване, което е по-различно от това, причинявано от предишните варианти на патогена.
Ще бъде ли повлияна ваксината от новата мутация?
Въпреки че засега изглежда, че новата мутация е значителна, експертите са категорични, че на този етап няма място за притеснения, че B.1.1.7 няма да се повлияе от ваксините. Съветът по заплахите на новите респираторни вируси във Великобритания дори излезе с доклад по темата, в който се казва:
„Не виждаме повишена вирулентност (по-лоша клинична картина за пациентите), както и някакви значителни промени в протеина, които да ни карат да мислим, че ваксините ще са неефктивни. Поне засега”, каза д-р Танг.
„В момента няма индикации, че новият щам ще е способен да избегне нашите методи за лечение и ваксините. Въпреки това мутацията е предупреждение за това, че вирусите има несравнима сила да се адаптират към нова среда и подобни случаи не бива да се пренебрегват в бъдеще”, заяви на свой ред д-р Джеръми Фарар – доректор на Уелкъм Тръст.
Източник: indiatoday.in
Правилно е да се каже Ефикасни ли ще са ваксинитв. Флагмански словоред
"Не издържам повече, не мога да живея така, отивам да си сложа смъртоносната ваксина и да се приключва." - разплака се нежната душа.
"Вече съм на цели 22 години и знам много за жените, сигурен съм, че това беше любовта на живота ми" - продължи съкровената тирада.
Младият Ромео Мангърянов твърди, че се е информирал много добре за вредата от ваксините в интернет и е сигурен, че опасните ваксини нямат нищо общо с мнимия вирус: "Короната е като любовта. Не същестува!"
Не ясна причината за разлъката - дали момичето просто е изгубило интерес или си е намерило някой с нормални възгледи за живота и нещата.