След обилните валежи: Язовир „Камчия“ продължава да се пълни, но с намаляващ темп
Язовир „Камчия“ продължава да се пълни, но с намаляващ темп. Това показва справка с Ежедневния бюлетин за състоянието на водите на сайта на екоминистерството.
След дългата суша и постоянното изпразване на язовира в продължение на месеци и дори години, обрат настъпва на 10 декември. Тогава бюлетинът констатира покачващо се ниво (въпреки че средноденощният приток все още е по-малък от съответния разход). Това, разбира се, бе резултат от дългоочакваните обилни валежи в Котленския Балкан.
На 11 декември притокът вече надминава разхода – 2,8 срещу 2,0 куб. м за секунда.
На 14 декември е пикът на пълненето. Тогава са констатирани 17,1 куб. м/сек срещу 2,0 куб. м/сек разход.
На 15 декември средноденонощният приток пада на 7,1 куб. м/сек, на 16 декември – става 6,4 куб. м/сек; а на 18 декември е 4,1 куб. м/сек. Въпреки това той остава по-голям от разхода, който варира между 2 и 2,15 куб. м/сек.
Най-ниският полезен обем на „Камчия“ е констатиран на 9 декември. Тогава той е бил 29,8 млн. куб. м, а делът от капацитета му – само 18,94%.
Според месечния бюлетин разрешени за ползване от язовира през декември са 6,18 млн. куб. м вода, макар че обикновено се харчат повече. С други думи, при този темп на разход, към 9 декември вода имаше за около 4-5 месеца – т.е. до началото на май.
Девет дни по-късно ситуацията изглежда доста по-добре. На 18 декември полезният обем вече е 40,3 млн. куб. м, а делът от капацитета е 25,6%. Ако повече не вали, водата би стигнала за около шест месеца – т.е. докъм началото на юли.
Т.е. за девет дни „Камчия“ се е напълнил с вода за около още два месеца.
Язовирите „Порой“ и „Ахелой“, които според кризисния план на правителството трябва да се реконструират за питейни нужди, остават на сравнително ниски нива и не биха помогнали особено в настоящата ситуация.
Надеждата е дъждовете и най-вече снеговете около притоците на „Камчия“ да продължат и през зимните месеци. Така стратегическият за питейно-битовите нужди на населението по Черноморието водоем би продължил да се пълни и би могъл да достигне обичайните си нива. В противен случай заплахата от водна криза в региона ще остане реална.
То не бяха земеделци в кавички(крадливи селяни), масово застрояване на черноморието, ВЕЦ и т.н..
А ЛЯТОТО ЗА 3 МЕСЕЦА, ВОДАТА, ЩЕ СТИГНЕ :)