НФСБ удари контра на ГЕРБ за държавно подпомагане и на фирми, наказани по Кодекса на труда
НФСБ удари контра на любопитен законопроект, пуснат за гласуване „на пожар“ от ГЕРБ. Под него се е разписала само депутатката Даниела Савеклиева.
Още преди законопроектът да бъде публикуван на сайта на Народното събрание, тя успя да го вкара като извънредна точка на днешното заседание на Комисията по икономическа политика и туризъм.
Промените засягат Закона за мерките и действията по време на извънредното положение и са свързани с предоставянето на държавна помощ за бизнеса, ударен от кризата. Мотивите към тях обаче представляват само едно изречение, от което не се разбира защо се предлагат и кого касаят. Което е логично да предизвика сериозни съмнения за лобизъм.
Пред икономическата комисия Даниела Савеклиева използва дума в множествено число - „предлагаме“, явно говорейки от името на ГЕРБ, макар че, необичайно, тя е единственият вносител.
И пред колегите си в комисията Савеклиева не успя да каже по същество каква е идеята.
По-внимателният прочит обаче сочи, че текстовете касаят фирми, които са били санкционирани за нарушения по Кодекса на труда и по Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност. Савеклиева de facto настоява да падне забраната тези дружества да получават безвъзмездна помощ от държавата в кризисната ситуация.
Жельо Бойчев от БСП заяви, че не са имали време да се запознаят със спешно вкарания законопроект. Той попита дали се отваря вратичка за подпомагане на некоректни фирми.
Адлен Шевкед от ДПС обясни, че разбира добрите намерения, но наказателните постановления от Инспекцията по труда са в резултат най-често на „нерегистриран трудов договор“ на наетите лица.
Според Шевкед за тези фирми, които са некоректни към служителите си и към държавата и не са внесли съответните осигуровки и данъци, не следва „да отваряме вратата широко“.
Председателят на икономическата комисия Петър Кънев репликира депутатката от ДПС: „Инспекцията по труда, като ти влезе в предприятието, те прави луд“.
Според Кънев проверките въобще не касаели липса на трудови договори, а извънреден труд, проблеми при работното време, „липса на импеданса“, запрашаемостта в помещенията и изобщо всичко. Депутатът обаче уточни, че той и колегите му от „БСП за България“ ще гласуват по законопроекта на Савеклиева с „въздържал се“.
Друг „червен“ депутат - Румен Гечев, се изказа особено критично към предложението на ГЕРБ. Според него няма как държавата да финансира нарушители.
„Дайте да не отваряме тази „кутия на Пандора“, да се научи българският бизнес да изпълнява законите...“, призова Гечев.
Най-остро обаче реагира Валери Симеонов, лидер на НФСБ и съпредседател на „Обединени патриоти“ (ОП) - коалиционен партньор на ГЕРБ във властта.
„Аз, да ви кажа, също ще се въздържа. Препоръчвам и на колегата Петров да се въздържи“, каза Симеонов, визирайки Петър Петров, също депутат от ОП и НФСБ.
Каквато и санкция да е наложена на една фирма, при всички случаи се е минало през предупреждение. Тя е сериозна и е за неизпълнение на задължение на работодателя, посочи лидерът на НФСБ.
„Дали ще е за трудов договор, недай си Боже пък да е за трудовата миграция и трудовата мобилност – това означава, че на работниците, които са дошли за сезонна работа, не им е платил. Или по някакъв друг начин е нарушил договорните отношения. Дали пък е по отношение на работната среда и не е осигурил нормална работна среда...“, коментира Валери Симеонов.
Той заяви за законопроекта: „Аз няма да го подкрепя от съображения на това - не че има конкретно нарушение, а че ние по този начин ще изравним, за пореден път държавата ще изравни нередовния бизнес с редовния бизнес. Този, който си плаща данъците и който извършва тези инвестиции, които трябва да направи - било в работници, било в работна среда, - ние го изравняваме с този, който не прави тези инвестиции и е в много по-привилегировано положение по отношение разходната си част.“
„Следователно, какво прави държавата в момента? Този, който не инвестира, който не спазва закона, - ние го насърчаваме и го поставяме на една плоскост заедно с редовния работодател, който си плаща всичко дължимо и инвестира така, както изисква законът. Така че въобще не мога да разбера смисъла на това предложение – защо го правите, г-жо Савеклиева. Да не говоря, че не ми харесва начина, по който го направихте. Имахте думата да изложите мотивите си. Освен това, че изтъкнахте два или три пъти чл. 54, ал. 1, т. 6, която аз не знам сега в момента коя е (вече разбрах)... Начинът, по който го представихте, беше - „дайте да го пробутаме набързо...“, обяви Валери Симеонов.
Последва гласуване - 9 „за“, 9 „въздържал се“ и 2 „против“. Така икономическата комисия отхвърли законопроекта.