5 стъпки в борбата с високата температура
Иначе жизненото дете става лениво, очичките му „лъскат“, бузките са червени... Майчините коси се изправят, защото тя знае какво означава това: детето се разболява. Повишената температура е знак, че се развива инфекция, най-често вирусна в детската възраст.
Всяка притеснена майка вади домашната аптечка и започва яростна битка с врага. Но температурата не е враг, тя задвижва каскада от имунологични процеси, които в крайна сметка водят до оздравяване. Това не означава, че нищо не се прави при температура, важното е родителските действия да помагат, а не да вредят на процеса на оздравяване.
Първо измерете температурата
Удобните термометри – дистанционни, за ухо, за чело, не са съвсем точни. Използвайте традиционните – спиртни, електронни, с директен контакт. При кърмачетата най-добре измерете температурата в ануса на детето и извадете половин градус, за да получите реалната стойност.
Действайте според показанията на термометъра, но отчитайте и състоянието на детето
Ако то е жизнено, не му личи температурата, може да отложите даването на лекарства до 38, дори малко отгоре. Ако обаче детето е в увредено състояние, лежи, стене, дайте лекарство дори и под тези стойности. Спомнете си как се чувствате, когато сте болни –главоболие, мускулни болки, отпадналост. И при малкото е същото, но не може да си каже. Противотемпературните лекарства ще намалят болките му.
Какви лекарства се дават?
Парацетамолът е средство на избор на първа линия. Ако няма очаквания ефект, се опитва с ибупрофен, а при много висока температура, към 40 градуса и метамизол (аналгин) на капки. Когато детето повръща лекарството, на помощ идва парацетамол под формата на свещички.
Какво се прави, когато лекарствата не помагат?
Най-важното е детето да приема много течности. При температура то се обезводнява от учестеното дишане и през кожата. Не тъпчете болното дете с храна, но да пие течности е задължително! Влажните кърпи върху части на тялото „отнемат“ от температурата. Принципът е следният: на горещите части се слагат хладни мокри кърпи, а студените се разтриват леко, докато кожата порозовее, така кръвта излиза на повърхността и се охлажда.
Няма научни доказателства за полза от нашенския патент оцет и вода. Груба грешка е дете с ледени крайници допълнително да го охлаждаме. Най-добре охлажда водата, но това става постепенно и внимателно. Ако горещото дете се полее със студена вода, може да изпадне в шок от контраста в температурите. Поставете малкото дете във ваничка (или под душ) с температура на водата като за къпане. Постепенно доливайте по малко студена вода откъм страната на крачетата, докато водата стане хладна, но не студена – около 26 градуса.
И не на последно място – не изпадайте в паника
Този сценарий ще се разиграва още много пъти. И ще продължава поне 3-4 дни. Успокойте детето и себе си, допълнителното напрежение само влошава нещата.
Източник: Д-р Павлина Андреева, Една.бг
Добави Коментар