Проф. Семов към управляващите: Помагайте на хората, които си губят хляба, а не лимузината!
Държавата трябва да помага на хората, които си губят хляба заради кризата, породена от пандемията от COVID-19. Нужна е подкрепа за тях, а не за лимузината. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ конституционният съдия проф. Атанас Семов.
„Калинката показва пътят на разрухата. Случайните хора могат да те доведат само до неизбежна катастрофа и ние сме свидетели на това вече 30 години“, коментира той.
„Българският политически живот драматично се нуждае от интелектуална мощ – от включване на хора, които имат биография, доказани качества и способност да водят държавата, а не да бъдат водени от някого“, добави професорът.
Според него народният представител трябва да е създател на съдбата, а не изпълнител на волята на който и да било лидер.
„2020 г. може да бъде обобщена с една дума – неадекватност. Дори някой неотдавна се пошегува с предложение да я обявим за противоконституционна. Има основание за това“, заяви Семов.
„Това бе една много шантава година, белязана поне от четири ясни проблема. Единият е свързан с това, че 2020-та бе годината с най-голяма смъртност на глава от населението след Втората световна война. Беше време, белязано от невиждан корупционен скандал, последван от безпрецедентни два акта на Европейския съюз. Другият проблем е скопената ни позиция по отношение на Скопие“, добави той.
Според него проектът за нова конституция е гавра с конституционализма.
„България има нужда от Велико Народно събрание, но това, на което станахме свидетели, е отказ от конституционализма, трансформация на публичната власт в персонална по начин несъвместим с европейската нормалност. Ако не се вземат мерки - има опасност да бъдат касирани не само изборите, но и демокрацията“, коментира конституционният съдия.
„Мерките на управляващите по отношение на COVID кризата дават сигнали за неадекватност. Нямаше нито една мярка, в която да не чуем две взаимноизключващи се твърдения. Сутринта казваме налагаме, вечерта отлагаме. Неадекватността по отношение на ковида доведе до загуба при сигурна иначе победа на Тръмп“, добави той.
„Писателят Георги Господинов каза две изключително силни изречения. Не може да си първи в Европа по корупция и разсипия, а да не си първи по смъртност при епидемия. Смъртта не е евроинституция, за да я излъжеш. Много точно е казано. Ние и този път се опитахме да хитруваме“, изтъкна професорът.
„Няколко приятели хотелиери се оказаха по-важни за властта от хвърлените с риск за живота няколко хиляди медици. В крайна сметка ние седнахме от два стола на земята. Нито спасихме хората, нито икономиката. Пилеят се пари за ненужни или неспешни разходи, а в същото време няма средства за масово тестване. Не може да купуваш кораб, когато имаш COVID-19“, добави той.
„Една елементарна способност за преценка кое е важно и кое маловажно не я показхме и то до такава степен, че подлудихме и лекарите си, и обикновените хора. Разбира се, че трябва да се затворим всичко, което представлява пряк източник на зараза“, коментира Семов.
„Толкова малко са вече останалите хора в България, че да имаме безработица е престъпление. Би трябвало да имаме тежък недостиг на работна ръка“, подчерта той.
„Нямаме въобще у нас битка с корупцията. Корупцията на властта се трансформира във власт на корупцията. В Резолюцията на ЕП ясно се казва, че сме дефектна държава, която трябва да бъде изтеглена от производството и да бъдем ремонтирани“, коментира Семов.
„Страшен беше отговора, който се чу от България: Мата Хари и КГБ. Никакво признание за слабости няма, нито пък виждане как да бъде решен проблема“, добави той.
Според него е напълно възможно да има предсрочни избори догодина. „Отговорността изисква да не се допуснат причини за касиране на изборите, почти винаги има реакции срещу провеждането на избори. Трябва да се осигурят машини“, подчерта конституционният съдия.
„През оставащите два месеца и половина трябва да се осигурят машини за изборите и те да бъдат сертифицирани, за да може да се се произведе масов и качествен законосъобразен вот. Обратното ще зареди политическия ни живот с драматична нестабилност, а най-бързо изчезващата нация в света не може да си позволи това“, каза още той.