Шамар за ресторантьорите, държавата няма да ги компенсира на 100% заради кризата
Няма как държавата да компенсира 100% от всички загуби в икономиката по време на криза. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия Деница Сачева, след като водещата Лора Инджова я пита дали ще се поеме от републиканската хазна на 100% дължимата заплата на служителите в ресторанти и хотели заедно с осигуровките, ако след 21 декември мерките останат.
„Няма как да стане това. Това, което може и вероятно ще бъде направено от 1 януари, е 80% от осигурителния доход да им се изплаща“, обясни социалният министър.
На един от въпросите на зрители тя отговори, че помощ за отглеждане на дете до 14-годишна възраст по време на локдаун може да получават и трайно безработни, ако отговарят на подоходните критерии.
Вдигнахме горната граница за доход и вече е 915 лева, уточни министърът.
„Тепърва предстои да обсъдим въведените мерки в страната. Нямаме повод да сме големи оптимисти. Да, имаме известно овладяване на смъртните случаи, но тенденциите са крехки, за да отпуснем напълно мерките”, заяви Сачева.
Тя допълни, че всичко зависи от това какви са здравните данни. Поясни обаче, че нагласата на повечето членове на кабинета е да се започне с поетапно, но не пълно отваряне.
Министър Сачева обяви, че ще се ваксинира срещу COVID-19, след като е променила мнението си за медикамента.
„Аз по-скоро ще се ваксинирам. Промених мнението си, след като се запознах с някои факти около ваксината. Първоначално мислех, че трябва да бъда по-внимателна, но сега съм убедена, че трябва да се ваксинирам”, добави тя.
Посочи, че не е била против ваксините, но се е колебаела специално за тези срещу коронавируса.
Относно безработицата в страната тя обясни, че за ноември процентът ѝ е бил 6.7%.
„Това е месецът с най-ниска безработица. По-високи проценти очакваме през декември. В началото на този месец имаше дни, в които на борсата се регистрираха около 3 000 души. Сега те са в рамките на 1 800 дневно”, каза Сачева.
Регистрираните безработни в страната са 228 765 души, което е с около 8 000 от началото на декември, поясни министърът.
От антикризисните мерки на властта, включително тези за запазване на заетостта, топъл обяд и патронажна грижа, ресорният министър обяви, че се възползват близо 1 милион души.
Не ходиш на ресторант пак плащаш през данъците си.
Много нагли..
Дай идея как да ги разграничим и лишим от помощ без да ги дискриминираме по етническа принадлежност? Мислиш ли че шофьора на буса или жените които раздават храната им е по приятно да я дадът на цигани а не на баби като твоята? Но как да стане? Ако ти беше ръководител на дейността как щеше да постъпиш?
другите хора ,ко ще правят ,пак ще лапат мухите ,а