Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Започва рекултивацията на старото сметище в с. Каменар

Ключови думи: Каменар, сметище, рекултивация, Иван Алексиев, Поморие

След приключване на изключително големия проект за пътя Поморие – Каменар, предстои един не по-малко важен и ключов за развитието на Каменар проект, а именно – рекултивацията на старото сметище. Всички сме свидетели, през последните няколко години, как сметището се самозапалваше заради гниещите процеси, а вятърът носеше неприятните миризми  към село Каменар. С рекултивацията на депото, този основен проблем ще бъде решен. Общата площ за рекултивация е близо 64 дка, а след техническата, следва и биологична рекултивация, която ще превърне терена в привлекателен извънградски парк.

Това каза кметът Иван Алексиев по време на началната пресконференция по проекта за рекултивация на общинско депо за битови отпадъци в с. Каменар, която се състоя днес в сградата на НЧ „Просвета 1888“, филиал в с. Каменар.

По време на събитието, ръководителят на проекта Георги Петков запозна присъстващите с целите, заложените дейности, стойността и срока за изпълнение.

Депото в с. Каменар бе закрито със заповед на директора на РИОСВ – гр. Бургас през февруари 2015 г., защото не отговаряше на нормативните изисквания за експлоатация на депа. От тогава отпадъците, генерирани на територията на община Поморие се депонират на регионално депо „Братово-запад”, община Камено.

С изпълнението на настоящия проект, теренът ще бъде почистен от отпадъци и растителност и ще се изградят: опорна дига, направа на дрениращ канал, горен изолационен екран и газови кладенци, които ще предотвратяват изтичане на  отделящия се леснозапалим газ метан.

С дейностите по проекта ще се ограничи нерегламентираното изхвърляне на отпадъци и значително ще се намалят вредните емисии в атмосферния въздух, които към настоящия момент се отделят неконтролируемо.

Тъй като депото се намира в близост до Защитена зона “Айтоска планина”, ще бъдат предприети допълнителни мерки за опазване на околната среда.

Стойността на проекта е близо 3,5 мл. лева безвъзмездна финансова помощ, от които 85% осигурени от Европейския фонд за регионално развитие и 15 %  – национално съфинансиране от държавния бюджет на Република България.

Срокът за изпълнение е 20.05.2022 г.

4
Коментара по темата
4.
до 2 и 3
17.12.2020 23:18:13
Прави впечетление че този " прозорец на възможностите " се отваря много по-лесно за други общини и местни инициативни групи, сега не е нужно да посочвам, примери много. На бенефиценти като Община Помоприе и МИГ-Поморие, все им се връщат проектите с предписания от редица министерства. Може би консултантите, които използават бенефициентите и администрацията не са най-дорбе подготвените за успешно защитаване на проектите, когато кандидатстват за външно финасиране. Като че ли другите общини по добре покриват конкретните условия за допустимост и ни изпреварват, другото е заблуда и замазване на очите със привлечено финасиране за малки нестратегически проекти за които има финасиране за всички бенефициенти входирали проекти.
3.
Поморие
17.12.2020 22:10:23
Финансиране за всеки проект е предмет на конкретни условия за допустимост, включително и тип бенефициенти, което за да се случи е необходимо наличието на "прозорец на възможностите", иначе другото е празни приказки...
2.
Поморие
17.12.2020 22:10:17
Финансиране за всеки проект е предмет на конкретни условия за допустимост, включително и тип бенефициенти, което за да се случи е необходимо наличието на "прозорец на възможностите", иначе другото е празни приказки...
1.
поморие е нашта клетва
15.12.2020 14:35:03
Последни след Несебър, Созопол, Царево, Айтос, пет години след спирането му от експлоатация, общината успя да защити проекта и получи финансиране за изпълнението му. Администрацията се вмести в изискванията на МОСВ проекта да не превишава 55лв./кв. м. като досега представяше прескъп проект. А и пет години след закриването имаше възможност и за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. След физическата му рекултивацията няма да има възможност за увеличаване на обема му. Европейската комисия ни включи в списък с наказателна процедура за България поради незакриване и липса на рекултивация на общински депа.
  Добави Коментар
Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11 До края на седмицата в България ще бъдат достигнати върховите стойности ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери Въпреки това обаче наскоро руските сили напреднаха и край Борова, Покровск и Курахово
Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт Новият командир е генерал-майор Михайло Драпатий Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст
47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен"
Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау" Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари?
Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес
Бишва любима на Гришо яхна... Мощен мотор Скандалът в борбата не стихва "Затриваме децата, а федерацията се интересува само от чужденците", твърди олимпийският шампион Георги Мърков