Болниците в Пловдив: Един лекар се грижи за 40 болни, спрете да ни нападате!
Липсата на персонал е причина понякога за несвоевременно оказване на медицинска помощ на пациентите. Ръководствата на всички пловдивски болници категорично заявяват, че на всеки хоспитализиран се оказва медицинска помощ и медицински грижи. Нека всеки се замисли, че на пациентите се налага да чакат, защото един лекар и една сестра трябва да се грижат за 20-30, а понякога и 40 тежко болни. Това пише в сдекларация от името на на 20-те болници в Пловдив и областта, които лекуват пациенти с COVID-19.
Декларация от името на 20-те болници в Пловдив и областта, които лекуват пациенти с COVID-19:
От самото начало на обявеното извънредно положение в България – 13 март 2020 г., до момента всички болници в Пловдив и областта участват активно в приема и диагностицирането на пациенти с КОВИД-19.
В Пловдив е създадена организация чрез т. нар. нива на необходимост от разкриване на легла за лечение на пациенти с коронавирус. Това е извършвано на последователни етапи с решения на Областния кризисен щаб в Пловдив съобразно заболеваемостта в България. При първия етап е определен броят на необходимите за разкриване допълнителни терапевтични и интензивни легла в болниците. При втория етап се определят конкретни лечебни заведения за работа с пациенти с КОВИД-19 спрямо данните за епидемиологичната обстановка в страната. Последното от нивата на необходимост е създаването на отделна специализирана болница за КОВИД-19.
Ръководствата на лечебните заведения в град Пловдив гарантират, че е следван принципът за запазване и неконтаминиране на основните болнични звена с КОВИД-19 с оглед осъществяване на адекватна медицинска помощ и на останалите пациенти, които имат небоходимост от лечение на своите заболявания.
Липсата на персонал е причина понякога за несвоевременно оказване на медицинска помощ на пациентите. Ръководствата на всички пловдивски болници категорично заявяват, че на всеки хоспитализиран се оказва медицинска помощ и медицински грижи.
Обвиненията към Областния кризисен щаб, неговите членове и председател също не помагат, а напротив – застрашават в тежката ситуация направеното до момента.
Апелираме към медиите да се спре с негативизма! Всяка отрицателно насочена към медицинското съсловие публикация и репортаж води до демотивация и напускане на специалисти, които и без това са малко.
Нека всеки се замисли, че на пациентите се налага да чакат, защото един лекар и една сестра трябва да се грижат за 20-30, а понякога и 40 тежко болни.
Нека всеки се замисли, че когато лекарите предупреждаваха за настъпването именно на такъв момент и умоляваха да се носят лични предпазни средства, заведенията и баровете бяха пълни, темата КОВИД-19 бе неглижирана, а пораженията от коронавируса бяха дори отричани като реално съществуващи. За съжаление сред немалка част от обществото подобни разбирания продължават да се разпространяват.
Нека всеки се замисли, че „в мизерните условия в болницата“ пациентите прекарват 3-4 седмици, а лекарите 30-40 години. Това не е присъда, това е нашето призвание
Но заслужаваме поне уважение или, най-малкото – възможност безпрепятствено да упражняваме своята професия и да изпълняваме Хипократовия си дълг.
Нека всеки се замисли дали „уважението“, което получава медицинският персонал от голяма част от обществеността и от медиите, е каквото трябва да бъде.
Ако въпреки това някой мисли, че може да се справи по-добре от служителите на първа линия в лечебните заведения – нека пробва! Нито една от болниците в Пловдив не би върнала или отказала помощ от доброволци.
Уважение!
А къде са другите до 35 000 ?
да се опомним, все още има време!
да не търсим вината другаде - в лекарите, в щаба, в правителството. Състоянието, в което сме, е в резултат на бедхаберието на мнозина, за съжаление на мнозина от нас.
Ако приемем даденостите, каквито са, ако предпазваме себи си и хората около нас, то ще преминем и това изпитание.
Нека си го кажем - нещата стигнаха дотам, че въпросът сега е на живот и смърт. Неприятно, но факт.
Светла памет на починалите!
Поклон пред Медиците!
От друга страна не можем да обвиняваме медиците, че са малко. В други държави дори "внесоха" медици от чужбина, изпратиха болни на лечение в други страни от ЕС. У нас до преди месец дори нямаше парични стимули за лекари и медицински сестри готови да работят в ковид отделенията.
Управлението на критични ситуации е особено важно, но у нас е някакъв хаос и сблъсък на предизборни и браншови интереси с интереса и защитата на обществото. По време на епидемия това дава кошмарни резултати.