„Прогресивните социалисти“ атакуват Радев заради датата на изборите и пандемията
Отцепниците от БСП в парламента, известни и като „група на прогресивните социалисти“, имат претенции към президента заради пандемията. Те настояват той да свика Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) във връзка с кризисната ситуация. Според тях датата на изборите не следва да се определя еднолично.
Припомняме, че президентът Румен Радев вече заяви, че няма да свика КСНС, тъй като смята, че решенията, които се вземат там, не се изпълняват от управляващите.
Освен това Радев обяви и че ще насрочи парламентарните избори на 28 март - най-ранната възможна дата.
"Как властта се справя с пандемията? Във времена на кризи и хаос, каквато е битката с Covid-19, трябва държавните и общинските органи да работят подчинени на обща цел: опазване живота и здравето на българските граждани. Това налага използване на всички възможни механизми за осигуряване на доверие към работата на институциите и консенсус при вземане на решения за мерки и действия, свързани с преодоляване на възникналата пандемия", обяви на брифинг в парламента Красимир Янков - неформален лидер на "прогресивните социалисти" и вероятен водач на бъдещата партия "Българска прогресивна линия".
Според Янков, в страната са били предприети мерки, но без да се създаде нужната организация за постигане на максимален ефект.
Най-трудно се оказало насърчаването на хората да спазват мерките за намаляване разпространението на заразата.
"Прогресивните социалисти" смятат, че е нужен политически консенсус по отношение на пандемията.
"Призоваваме президента на Република България да свика Консултативен съвет за национална сигурност, на който да бъде поканен и министърът на здравеопазването, както и членовете на Националния оперативен щаб. Да се изготвят предложения към плана за справяне с кризата, предизвикана от пандемията и предложения план за ваксинация след постигане на консенсус между институциите и парламентарно представените партии. Това право президентът има по силата на чл. 100, ал. 3 от Конституцията на Република България във връзка с чл. 3, т. 3 от Закона за Консултативния съвет за национална сигурност, според които президентът възглавява КСНС, редовните заседания на който се провеждат най-малко на три месеца, като се обсъждат въпроси, свързани с действия по пресичане или преодоляване възникнала опасност за националната сигурност", каза още Красимир Янков.
Румен Радев, както и предишните президенти, не спазва това изискване, за което е бил критикуван от други коментатори.
Янков заяви още: "Едновременно с това президентът трябва да направи консултации с парламентарно представените партии и извънпарламентарно представените партии за организацията на предстоящите парламентарни избори, включително датата на провеждането им. Не приемаме еднолично вземане на решения както за мерки и действия, касаещи обявената пандемия, така и по важни въпроси, отразяващи се на конституционните права на българските граждани. Създадената обстановка не отговаря на обичайните условия за функциониране на процедурата по провеждане на избори. Те са събитие, което се предхожда от мероприятия с масов характер, което е в пълен разрез с противоепидемичните мерки. Затова датата на изборния ден не може да бъде насрочена, без да се отчитат съществуващите препятствия за максимално широко участие на българските избиратели. Само така следващият парламент ще бъде максимално представен и истински легитимен."
След въпрос на "Флагман", какво е тяхното становище за датата на изборите, Красимир Янков отговори: "Ние ще изразим такова становище при евентуални консултации и между политическите партии, но призоваваме президента на Република България да направи консултации за целия период - и на кампанията, и провеждането на изборите. Това трябва да е следствие на консенсус между парламентарно представените партии и извънпарламентарните. Не трябва да е еднолично вземане на решение, тъй като обстоятелствата налагат поемане на отговорност, която трябва да е вследствие на консенсус."
О_ _ гофренът,има едно оперативно( сред многото парадни) задължения. С именно - да осигури смяната на мандата ( понякога, свиквайки КСНС при война, епидемия, бедствие) И тука е смешното и плачевното:
Какъвто е смел и решителен, последно ще тръгне да пита "Достатъчни ли са епидемичните мерки ?", въпреки че е едно от малкото му действителни правомощия .
От друга страна тия дето го питат са само началото. И други ще стоплят и ще почнат да " бъзикат радиото "/простете народният изказ/
В края,в доста почернения край,ще изкарат записа от Шипка ,дето вика : "Няма опасна болест, опасно е да се боите/с вдигнатия юмрук"
Въобще ,лоша работа е да попаднеш на случаен принцип на работно си място.
С нетърпение очаквам "Обосновано предположение", к'во съм написал по-горе,и ако може да го дискутираме !