20 начина да се храните здравословно и без много усилия
Здравословното хранене не е толкова трудно, колкото мнозина си мислят. Нужно е да направите някои първи стъпки, за да започнете. След това нещата стават все по-лесни и по-лесни, защото не само тялото ви започва да се трансформира, а и мисленето ви.
За да ви го докажем, ще ви запознаем с 20 начина, по които можете да направите здравословното хранене изключително лесно и приятно, а и истински задоволяващо. Тялото и здравето ви ще са ви благодарни.
1. Спрете да купувате преработени храни. Просто ги отминавайте в магазина.
2. Мислете за порциите си в перспектива. Подготвяйте си списък преди да отидете в магазина. Въздържайте се да купувате нещо, което не ви трябва и което принадлежи към преработените и пакетирани готови храни.
3. Бъдете реалисти по отношение на целите и постиженията си. Не очаквайте промените в тялото и здравето ви да настъпят моментално, защото това ще ви помогне бързо да се върнете към старите си вредни навици.
4. Дръжте кухнята и килера си заредени с полезни храни. Не допускайте да посягате към бърза храна и полуфабрикати, само защото вкъщи нямате нищо за ядене.
5. Яжте повече протеини и фибри.
6. Подготвяйте порциите си колкото се може повече. Предвиждайте какво ще ядете на обяд и вечеря, особено ако нямате възможност да се храните здравословно навън. Носете си домашно приготвената храна със себе си.
7. Винаги имайте здравословна закуска подръка в чантата си, за да не посягате към баничките и сандвичите.
8. Променете методите си на готвене. Избягвайте пърженето, пресоляването на ястията и прекалено мазните храни.
9. Заменяйте храни. Ако в дадена рецепта сте използвали дадена вредна и калорична храна, заменете я с полезна алтернатива.
10. Гответе по-голямо количество. Така ще имате от полезните ви ястия за повече от едно хранене и няма да се притеснявате, че нямате нищо здравословно за ядене, когато се приберете вкъщи.
11. Яжте бавно.
12. Избягвайте сладки напитки, пише az-jenata.
13. Пийте повече вода.
14. Четете внимателно етикетите с хранителната стойност на продуктите. Така ще се ориентирате какво точно консумирате и в какви количества.
15. Съсредоточете се повече върху качеството на калориите.
16. Не се страхувайте понякога да се награждавате с някое лакомство.
17. Не пропускайте хранене. Така забавяте метаболизма си и повишавате нивата на глюкоза и инсулин.
18. Наблягайте на храни, които изискват повече дъвчене и бавно хранене, отколкото такива, които се поглъщат бързо и лесно.
19. Хранете се на маса, не на крак.
20. Не яжте храни, които не харесвате.