Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как да различим симптомите на COVID-19, настинка и грип

Ключови думи: коронавирус, грип и настинка, как да различим коронавирус от грип

На първия етап симптомите на коронавируса могат лесно да бъдат объркани с проявите на грип. В повечето случаи и двете заболявания са придружени от висока температура, кашлица, болки в ставите и главоболие. Понякога тези симптоми са придружени от хрема, слабост и задух.

Но има поне два признака, чиято поява със значителна увереност може да се предположи, че говорим за настинка или грип, а не за коронавирус: възпалено гърло и кихане, обяснява „Дойче Веле“.

И двата симптома са признаци на инфекция на горните дихателни пътища. Коронавирусът засяга предимно долните дихателни пътища и инфектираният човек ще има предимно суха кашлица, задух и/или пневмония, но не и възпалено гърло.

Внезапната липса на мирис и вкус от своя страна е много често срещан симптом на COVID-19 и не се проявява при грип или настинка - дори ако запушеният нос и болките в гърлото до известна степен намаляват чувствителността към миризмите и променят вкуса.

Трябва да се отбележи, че типичните симптоми на коронавирус не винаги се появяват - понякога заболяването може да бъде асимптоматично.

Колко е инкубационният период за хората, заразени с коронавирус?

Според Института „Роберт Кох“, инкубационният период на COVID-19, заболяване, причинено от коронавируса - продължава средно 5-6 дни, въпреки че в някои случаи може да достигне до 14 дни. Ако се появят леки симптоми или слабост, е необходимо да се вземат болнични и да се ограничат социалните контакти, а децата да отказват да ходят на училище и детска градина.

Инкубационният период често е лек и асимптоматичен. Ако не сте сигурни или се притеснявате, обадете се на вашия личен лекар или на диагностичния център на COVID-19. Ако е необходимо, ще бъдете тествани за коронавирус.

Как се предава коронавирусът?

Вирусът SARS-CoV-2 се предава главно по въздушно-капков път - чрез вдишване на капчици или аерозоли, съдържащи вирус, отделяни при дишане, кашлица, говорене, пеене или викане. Поради тази причина една от мерките, които намаляват риска от заразяване с коронавирус, е поддържането на социална дистанция от 1,5 метра.

Рискът от инфекция се увеличава при продължителен престой в затворени, малки и лошо проветриви помещения. Ето защо редовната и ефективна вентилация е толкова важна. Предаването на вируса на открито е възможно много по-рядко - при условие, че минималното разстояние между хората е 1,5 метра. Също така е невъзможно напълно да се изключи опасността от контактно предаване на вируса - особено ако човек, предполагаемо заразен с SARS-CoV-2, е докоснал повърхностите.

Най-ефективните мерки за намаляване на възможността за заразяване с коронавирус все още са социално дистанциране, хигиена, често и задълбочено измиване на ръцете, носене на защитни маски, проветряване на затворени пространства, изолиране на заразени с SARS-CoV-2 хора бързо и своевременно и установяване на контактни вериги на заразените с COVID-19.

Грип или настинка: как да разберете

Дори на лекарите понякога им е трудно да различат грипа от обикновената настинка въз основа на симптомите. Обикновено настинката започва с възпалено гърло и хрема, последвана от кашлица, която може да бъде суха или с храчки. В продължение на няколко дни човек има болки в гърлото, запушен нос, леко повишена температура, чувства слабост и главоболие.

Грипът, за разлика от настинката, се проявява внезапно и незабавно - „изцяло“: сред характерните му признаци са главоболие, болки в ставите, суха кашлица, болка и хрипове в гърлото, температурата се повишава до 41 градуса и често е придружена от студени тръпки. Пациентът изпитва обща слабост и заспива.

Симптомите на настинка отшумяват след няколко дни и изчезват напълно след около седмица. Обикновено грипът продължава по-дълго: през първата седмица човекът е напълно неспособен и може да отнеме няколко седмици за пълно възстановяване.

Германската постоянна комисия за ваксинации (STIKO) съветва всички, които са изложени на повишен риск от инфекция, да се ваксинират срещу грип всяка година. Рисковата група включва по-специално страдащите от хронични заболявания, бременни жени и хора над 60 години. Също така има смисъл да се ваксинират тези, които поради професионална необходимост непрекъснато общуват с голям брой хора (например медицински работници и служители на публични институции).

Кога има смисъл да се приемат антибиотици?

Причинителите на повечето настинки и грип са вируси, срещу които антибиотиците са неефективни, така че няма смисъл да ги приемате при лечение на такива заболявания.

Антибиотиците действат върху бактериите по различни начини: или като ги убиват, или предотвратяват разпространението им. По този начин те атакуват клетъчната мембрана или влияят върху метаболизма на бактериите. Пеницилините например пречат на синтеза на клетъчните стени на бактериите и стените са перфорирани, което води до тяхното разкъсване и бактериите умират.

По този начин има смисъл да се приемат антибиотици само когато става въпрос за бактериална инфекция. В някои случаи може да се развие на вирусен фон - бактериите попадат в тялото чрез отслабена имунна система, което води до усложнения в работата на цялото тяло.

Болести като пневмония, тонзилит, цистит, менингит обикновено се причиняват от бактерии и в тези случаи е необходимо използването на антибиотици.

Източник; Една.бг

1
Коментара по темата
1.
Таня
07.12.2020 16:49:14
Учените пак са в грешка - познавам хора, които изкараха Ковид и започнаха с болки в гърлото
  Добави Коментар
Матей Гюров от Бургас се нуждае от нашата помощ, нужни са му 150 000 лв. за бъбречна трансплантация Сложната операция трябва да се извърши в чужбина във възможно най-кратки срокове Имението, в което почина Матю Пери, е унищожено от пожарите в Лос Анджелис Холивудски звезди изгубиха домовете си
Затварят до 14 февруари ключова улица в ж.к."Възраждане" Временно ще бъде въведена нова организация на движението в района, като гражданите са призовани да спазват указанията и да използват обходни маршрути. Болната Крисена има лекарство само за 10 дни и моли за помощ Вече пет години тя се бори с тежко заболяване
В ПГТ "Иван Вазов"-Слънчев бряг се състоя Ден на ученическото самоуправление Идеята бе на директора на професионалната гимназия Защо е съкрушена Загуби кученцето си
Тези храни могат да ви разболеят от рак Полуфабрикатите, като колбасите и различни месни изделия, често съдържат значителни количества подобрители на вкуса, стабилизатори, аромати и консерванти Нечуваният феномен "Гръмотевичен сняг" удари Земята Знаете ли какво представлява?
Отваря топ ресторант в Истанбул Актьорът, известен с ролите си в успешни турски сериали, е развил страст към готварството през пролетта на 2023 г. Бивша звезда на Нова разкри шокиращи подробности за миналото си и любовната драма със съпруга си! Тя разкри за първи път за най-тежкия момент в кариерата си като млада репортерка, когато била на крачка от това да изостави телевизионната журналистика.
Отказано е вписване на старостилната православна църква Тя е потенциална заплаха за държавата, заяви премиерът при изслушването в Народното събрание Костадин Костадинов се помисли за Тръмп: Поиска България да се обедини със Северна Македония Аналогичен е случаят и с Южна Бесарабия, смята лидерът на Възраждане